Sivrisinekle uydudan mücadele edilecek

Sivrisinekle uydudan mücadele edilecek
Sivrisinekle uydudan mücadele edilecek
- Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: - "Yeni bir sistem kuruyoruz, artık özellikle uydudan görüntü sistemiyle su birikintileri ve sinek yuvaları neredeyse bunları bizzat tespit edip, el bilgisayarlarıyla sahadaki arkadaşlarımız bu tespit edilen bölgelerde mücadele yapmaya yönelik bir altyapı çalışmasıyla ilgili ihalemiz gerçekleşti"

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderel Türel, yaptıkları bir çalışmayla sinekle uydudan mücadele edeceklerini belirterek, "Bundan sonra artık direkt adrese teslim sinek mücadelesini bu teknolojiyi kullanarak yapabileceğiz" dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi kasım ayı meclis toplantısının üçüncü oturumu, Antalya Su ve Atık Su İdaresi Genel Müdürlüğü konferans salonunda, Büyükşehir Belediye Başkanı Türel başkanlığında gerçekleştirildi.

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından söz alan CHP grup sözcüsü Ruhi Beşiktaş, kadına şiddetin önlenmesi gerektiğini söyledi. Öğretmenler Günü'nün anlam ve önemini belirten şiir de okuyan Beşiktaş, "Her yerde 'Antalya'ya iyi gelecek' yazıyor, sivrisinekler de Antalya'ya iyi gelecek mi" diye sordu.

Talep ve temennilerin ardından konuşma yapan Başkan Türel da "Ruhi Bey espriyle 'Sineklerin Antalya'ya iyi geleceğini söyledi, ben de espriyle cevap vereyim. Sinekler hatta insan sağlığına iyi geldiğini söyleyeyim, Said Nursi'nin sinek risalesi var, insanlık için nasıl faydalığı olduğunu görürsünüz. Tabii espriyle cevap vermek istedim ama bizim işimiz sinekle mücadeledir" dedi.

Sivrisinekle mücadele için belediye olarak önemli çalışmalar yürüttüklerini belirten Türel, uydudan sinekle mücadele edeceklerini söyledi.

Türel, sivrisinekle mücadele için bütün tedbirleri aldıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Yeni bir sistem kuruyoruz, artık özellikle uydudan görüntü sistemiyle su birikintileri ve sinek yuvaları neredeyse bunları bizzat tespit edip, el bilgisayarlarıyla sahadaki arkadaşlarımız bu tespit edilen bölgelerde mücadele yapmaya yönelik bir altyapı çalışmasıyla ilgili ihalemiz gerçekleşti. Bundan sonra artık direkt adrese teslim sinek mücadelesini bu teknolojiyi kullanarak, yapabileceğiz. Tabii ki bu konuda maalesef birtakım sıkıntılar da yaşanmıştır. Yani biz bu mücadeleyi verirken, isim vermeyeceğim ama bazı belediyelerimizde sivrisinek yuvalarının kurulduğunu fotoğraflayarak tespit ettik. Adeta biz bu mücadeleyi veriyorken, birileri memleket sinekten kırılsın geçsin, vatandaş mağdur olsun noktasında girişimlerde bulunmuştur. Bunların fotoğrafları mevcuttur."

Lastiklerin içerisinde su birikintisiyle sivrisinek üreten belediyeler olduğunu öne süren Türel, "Bizim bundan habersiz olduğumuzu düşünmesinler, suçluyu korumayız ama mücadele ederiz" dedi.

Bunun üzerine toplantıda bir süre sinek üzerine tartışma yaşandı.

- 64. Hükümet'in kurulması

Türel, Suriye sınırında uçağın düşürülmesi konusuna değinerek, krizin fazla büyümeden, Türkiye'nin geleceği açısından sıkıntıya sebep olmamasını temenni etti.

Yeni açıklanan kabinenin gurur verici olduğunu vurgulayan Türel, şunları kaydetti:

"Antalya'dan bir dostumuz, arkadaşımız olarak Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun Dışişleri Bakanı olarak temsil ediyor olması, Türk bayrağını şerefle dalgalandırıyor olması çok gurur verici. Yeniden Dışişleri Bakanlığında görevlendirilmesi Antalya adına büyük bir şans olmuştur. Bugün de bu görevi layıkıyla yapacağı hususunda en ufak bir tereddüdümüz yoktur. Siyasi parti gözetmeksizin gelen her türlü talebi takip ediyor olması Antalya için büyük bir şanstır. Bu görevi layıkıyla yapacaktır. Onur verici bir makamda görevini yürütecektir."

Başkan Türel, Başbakan Yardımcısı olan Lütfi Elvan'ın da Antalya'nın sorunlarını, ihtiyaçlarını yakından bildiğini bunu da bir şans olarak gördüklerini söyledi.

Konuşmaların ardından, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 2016 yılı bütçesi bir milyar 460 milyon lira olarak, oy çokluğuyla kabul edildi.