Sokak hayvanları festivalle sahiplendiriliyor

Sokak hayvanları festivalle sahiplendiriliyor
Sokak hayvanları festivalle sahiplendiriliyor
- Antalya'da "Sokakta sahipsiz hayvan kalmasın" sloganıyla Sokak Hayvanları Festivali düzenlendi

ANTALYA (AA) - Antalya'da düzenlenen Sokak Hayvanları Festivali'nde, sokakta yaşayan hayvanlar sahiplendiriliyor.

Muratpaşa Belediyesince "Sokakta sahipsiz hayvan kalmasın" sloganıyla, Falez 2 Parkı'nda festival düzenlendi. Festivalde hayvanseverler, kurdukları stantlarda hayvanlar yararına satış yaptı.

Antalyalılar, evcil hayvanlarını da festivale getirdi. Etkinlik alanındaki sokak hayvanlarının sırtına "Beni sahiplenir misin?" yazısı asıldı. 

Festival kapsamında Muratpaşa Belediyesi ile Antalya Veteriner Hekimler Odası arasında, sokak hayvanlarını sahiplenecek vatandaşlara veterinerlik hizmetlerinde yüzde 50 indirim uygulanmasını içeren protokol imzalandı.

Protokole Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Oda Başkanı Muammer Saygılı imza attı.

- "Hayvanlar kent hayatının vazgeçilmez parçası"

Uysal, gazetecilere yaptığı açıklamada, hayvanların kent yaşamının vazgeçilmez  parçası olduğunu söyledi. 

Kent hayatında hayvan ve insanlar arasında ortak kullanım alanlarıyla ilgili sıkıntıların ortaya çıktığını vurgulayan Uysal, şöyle konuştu:

"Kent içinde insanlar ve hayvanların birlikte yaşama koşullarını oluşturmamız lazım. Hayvanseverlerimiz var, hayvanlardan korkanlarımız var. Bu iki kesimi birlikte yaşar ve hiç kimseyi rahatsız etmez hale getirmemiz gerekiyor. Bu sırada da tüm hayvanlarımıza uygun bir hayat sunmalıyız."

Uysal, hayvanlardan korkanların sayısını azaltmak istediklerini, sokak hayvanlarına daha çok şefkat gösterilmesi için Türkiye 'de ilk kez böyle bir festival düzenlendiklerini kaydetti.

Yarın sona erecek festival kapsamında konserler, dans gösterileri ve ödüllü yarışmalar düzenlenecek. Festivalde sokak hayvanları da sahiplendirilecek.