Stres ve üzüntü zonaya davetiye çıkarıyor

Stres ve üzüntü zonaya davetiye çıkarıyor
Stres ve üzüntü zonaya davetiye çıkarıyor
- Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümünden Uzm. Dr. Çoban: - "Halk arasında gece yanığı olarak da bilinen ve şiddetli ağrılara yol açan zonanın ortaya çıkmasında stres faktörü ilk planda yer alır"

ANTALYA (AA) - Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümünden Dr. Lütfiye Çoban, halk arasında gece yanığı olarak bilinen ve daha önce su çiçeği geçirmiş kişilerde görülen zonanın ortaya çıkmasında stres faktörünün ilk planda yer aldığını bildirdi.

Çoban, yaptığı yazılı açıklamada, zonanın, vücudun tek tarafında deride su toplamış ağrılı kabartılarla seyreden bir hastalık olduğunu belirtti. 

Hastalığa "Varicella zoster" isimli virüsün yol açtığını ifade eden Çoban, "Halk arasında gece yanığı olarak da bilinen ve şiddetli ağrılara yol açan zonanın ortaya çıkmasında stres faktörü ilk planda yer alır" dedi.

Çocukluk döneminde suçiçeği hastalığı geçirilmesine ve aşı olunmasına rağmen virüsün vücuttan tamamen atılmadığına işaret eden Çoban, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Virüs, duyusal sinir köklerinde ömür boyunca uyku halinde saklı kalır. İlerleyen yaş ve kronik hastalıklar ya da enfeksiyonlar nedeniyle zayıflayan bağışıklık sistemi, hastalığın yeniden uyanmasına neden olur. Stres, depresyon, üzüntü ve aşırı yorgunluk da hastalığı tetikleyen diğer nedenler arasında yer almaktadır. Bu etkenlerle virüs yeniden aktif olduktan sonra hızla deriye ilerler ve ağrı, yanma, kaşınma, kızarıklık, su dolu kabarcıklar şeklinde döküntülere yol açar."

Belirtilerin şiddetinin ve süresinin hastanın yaşına ve bağışıklık sisteminin durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebildiğini anlatan Çoban, çoğunlukla döküntülerden birkaç gün önce ağrı, yanma ve kaşınma şeklinde şikayetlerin başladığını kaydetti. 

Lütfiye Çoban, bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde şikayetlerin oldukça hafif olduğunu, bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ise şikayetlerin uyutmayacak kadar şiddetli olabileceğini ifade etti.

- "Erken tedavi ağrının şiddetini azaltmada en etkili faktör"

Zonanın en sıkıntı veren bulgusunun ağrı olduğuna işaret eden Çoban, ağrı ve döküntülerin kontrolü açısından tedaviye erken başlanmasının önemli olduğunu belirtti. 

Çoban, hastalığın iyileşme süresinin gençlerde 2-3, ileriki yaşlarda ise 6-8 haftada değişkenlik gösterdiğini bildirdi. 


  ETİKETLER:

  Ağrı

  ,

  Antalya

  ,

  Uyku

  ,

  YAŞ

  ,

  Virüs

  ,

  Gece

  ,

  dolu

  ,

  çoban

  ,

  depresyon