Su altından çıkanlar şaşırttı

Su altından çıkanlar şaşırttı
Su altından çıkanlar şaşırttı
- Antalya'da dalgıçların denizden çıkardığı eşyalar arasında çanak anten, dalgıç tüpü, mangal ve sandalye de yer aldı

ANTALYA (AA) - Antalya'da denizden çıkarılan eşyaları görenler, şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Dünya Su Günü dolayısıyla Akdeniz Üniversitesi Sualtı Uygulama ve Araştırma Merkezi, Sualtı Topluluğu, Antalya Büyükşehir Belediyesi birliğiyle Kaleiçi Yat Limanı'nda, deniz temizliği etkinliği düzenlendi.

Üniversite öğrencisi dalgıçların öğretim üyeleri nezaretinde denizden çıkardığı malzemeler, botla kıyıya taşındı. Diğer taraftan belediye işçileri de dalgıcın halatla bağladığı eşyaları, kıyıya çekti.

En çok şişenin bulunduğu denizde, su altından çıkarılan çanak anten, dalgıç tüpü, mangal, sandalye ve lastikler dikkati çekti. 

Öte yandan, etkinlik sonunda dalgıç öğrenciler arasında yer alan Işın Dutar, kıyıya çıkarken ayağının kayması sonucu düşünce gözyaşlarına hakim olamadı. Bir süre acı çeken öğrenciye, arkadaşları yardım etti.    

Akdeniz Üniversitesi Sualtı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, denizin nasıl kullanıldığını göstermek istediklerini söyledi.

Denizden çıkanların, suyun ne durumda olduğunu anlattığını ifade eden Gökoğlu, şunları kaydetti:

"Denizde kalan diğer atıkları da temizleyeceğiz. Bizim misafir odamız olan yat limanını pırıl pırıl yapacağız. Aşağıda su sirkülasyonunu önleyen kirlilik, liman suyunun temiz gözükmesine engel olur. Biz balıkçılara, yatçılara, buradaki herkese şu mesajı veriyoruz; lütfen biz temizliyoruz ama siz atmayın. Bazen kazara düşebilir, bize haber verirlerse biz çıkarırız. Su altında kalmasın. Su altında kalan her şey çok kötü oluyor. Görüldüğü üzere enteresandır, dalış tüpü de çıktı. Birisi dalış tüpünü düşürmüş."

Gökoğlu, söz konusu dalgıç tüpünü kullanamasalar bile vanasını değerlendirebileceklerini sözlerine ekledi.