Sur'daki tarihi camiye terör saldırısına tepkiler

Sur'daki tarihi camiye terör saldırısına tepkiler
Sur'daki tarihi camiye terör saldırısına tepkiler
- Muğla, Antalya ve Burdur'daki STK temsilcileri ile akademisyenler, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lı teröristlerce kentin ilk Osmanlı eseri Fatihpaşa (Kurşunlu) Camisi'ne yapılan saldırıyı kınadı - İHH Muğla Şube Başkanı Akkır: "Milleti bir arada tutan ibadet yerlerinin saldırıda hedef alınması örgütün niyetini açıkça ortaya koymaktadır. Düşüncesinin ve eylemin yıkıcı, bölücü, tahrip edici olduğu apaçık ortadadır" - MAKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden Prof. Dr. Gölen: "Her türlü tarihi esere yapılan saldırı bizim için çok acı verici, çok üzücü bir durumdur. Bu saldırıları lanetliyoruz"

ANTALYA (AA) - Antalya, Muğla ve Burdur'daki bazı STK temsilcileri ile akademisyenler, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lı teröristlerce kentin ilk Osmanlı eseri Fatihpaşa (Kurşunlu) Camisi'ne düzenlenen saldırıyı kınadı.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden Prof. Dr. Zafer Gölen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hem Suriye'de, hem Türkiye'de hem de çevre ülkelerde yaşanan bu tip saldırıların son derece acı verici olduğunu söyledi. 

Diyarbakır'da Fatihpaşa Mahallesi'ndeki Fatihpaşa Camisi'ne (Kurşunlu Camisi) teröristlerce yapılan saldırıyı "kabul edilemez" bulduğunu belirten Gölen, şöyle konuştu:

"Her türlü tarihi esere yapılan saldırı bizim için çok acı verici, çok üzücü bir durumdur. Bu saldırıları lanetliyoruz. Bu eserler bizim kültürümüz, geçmişimiz. Hoş olaylar değil bunlar. Bunları tasvip etmemiz ya da hoş görmemiz hiçbir zaman söz konusu olamaz. Tarihi değerlerimize yapılan saldırıları asla kabul edemeyiz." 

- "Örgütün niyetini açıkça ortaya koymaktadır"

İHH Muğla Şube Başkanı Sebahattin Akkır, terör örgütü tarafından bir milletin tarihi ve kutsal değerlerine saygı göstermeden yapılan saldırıyı haince ve alçakça bulduğunu ifade etti.

İbadethanelere yapılan saldırıların hangi coğrafyada olursa olsun kabul edilemeyeceğini vurgulayan Akkır, "Milleti bir arada tutan ibadet yerlerinin saldırıda hedef alınması, örgütün niyetini açıkça ortaya koymaktadır. Düşüncesinin ve eylemin yıkıcı, bölücü, tahrip edici olduğu apaçık ortadadır. Bu eylemi yapanları şiddetle ve nefretle kınıyoruz" dedi.

Memur-Sen Antalya Şube Başkanı, Antalya İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği Başkanı ve aynı zamanda  Diyanet-Sen Şube Başkanı da olan Mehmet Yıldırım da Sur ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca düzenlenen, kentteki ilk Osmanlı eseri Fatihpaşa Camisi'nde yangına sebep olan saldırıya tepki gösterdi.