Suruç'taki terör saldırısı

Suruç'taki terör saldırısı
Suruç'taki terör saldırısı
- Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yeni: - "Terörün maalesef rengi, ırkı, dili, dini, mezhebi, siyasi görüşü yok. Bu bakımdan masum halka ve halkı korumakla görevli güvenlik güçlerine yönelik saldırıları hepimizin tek bir sesle lanetlemesi ve kınaması gerekiyor" - Kepez Belediye Başkanı Tütüncü: - "Terör eylemi karşısında, günlük siyasetin kutuplaştırıcı, farklılıkları derinleştirici üslubu ile günü birlik bir tutum sergilemek çözüm önermeyeceği gibi sadece Türkiye Cumhuriyeti düşmanlarının ekmeğine yağ sürer"

ANTALYA (AA) - Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ile Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi ile Adıyaman'daki terör saldırılarını kınadı.

Yeni, yaptığı yazılı açıklamada, Suruç ilçesindeki terör saldırısı ile Adıyaman'da bir askerin şehit edildiği, 2 askerin yaralandığı çatışmayı kınadıklarını belirtti.

Terörün bir insanlık suçu olduğunu kaydeden Yeni, açıklamasında, "Terörün maalesef rengi, ırkı, dili, dini, mezhebi, siyasi görüşü yok. Bu bakımdan masum halka ve halkı korumakla görevli güvenlik güçlerine yönelik saldırıları hepimizin tek bir sesle lanetlemesi ve kınaması gerekiyor" ifadesini kullandı.

Suruç ilçesindeki saldırıyı "katliam" olarak nitelendiren Yeni, savaşın yaralarını sarmaya çalışan gençlere yönelik bombalı saldırıyı gerçekleştirenler ve arkalarındaki karanlık güçlerin mutlaka ortaya çıkarılması gerektiğini belirtti.

Yaşanan olaydan duydukları üzüntüyü ifade eden Yeni, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Acımız çok büyük. Gencecik çocuklarımız Şanlıurfa'da terörün kurbanı oldu. Diğer yandan Adıyaman'da, yine gencecik bir askerimiz teröristlerin hedefi oldu ve şehit düştü. Kanla ve kaosla beslenen teröristlerin gerçek yüzleri bugün bütün çirkinliğiyle bir kez daha ortaya çıkmıştır. Saldırıda yaşamını yitiren gençlerimize ve şehidimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve tüm ulusumuza baş sağlığı diliyorum. Toplum olarak üzerimize düşen görev, terörün arkasındaki karanlık güçleri ortaya çıkartmak ve gerekli cezanın verilmesini sağlamaktır. Milletimizi birbirine düşürmeye, ülkemizi bölmeye, parçalamaya çalışan kirli güçlerin oyunlarına fırsat vermeden, tüm kesimleri sağduyu ve göreve davet ediyorum."

- Başkan Tütüncü

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yaptığı yazılı açıklamada, Suruç ilçesindeki bombalı saldırı ile Adıyaman'daki terör örgütü saldırısını kınadıklarını belirtti.

Teröre ortak tavır alınması gerektiğini kaydeden Tütüncü, Suruç'taki terör eyleminin, doğrudan Türkiye Cumhuriyeti'ni, milletini, ülkenin birliğini, beraberliğini ve cumhuriyetin kazanımlarını hedef aldığını ifade etti. 

Teröre karşı milli bir duruş sergilenmesi gerektiğinin altını çizen Tütüncü, şöyle devam etti:

"Terör eylemi karşısında, günlük siyasetin kutuplaştırıcı, farklılıkları derinleştirici üslubu ile günü birlik bir tutum sergilemek çözüm önermeyeceği gibi sadece Türkiye Cumhuriyeti düşmanlarının ekmeğine yağ sürer. Terörün dağladığı ocakların acılarını derinleştirir. Tarihe, millete ve Türkiye'nin birlik ve beraberliğine karşı sorumluluk duygusuyla hareket eden herkesin milletin yanında bir tavır sergileyerek, ülkemizin birliğine ve beraberliğine omuz vermesi, Türkiye düşmanlarının her türlü karanlık planlarını boşa çıkaracaktır. Böylesi bir sorumluluk duygusundan hareketle acıyı paylaşmak, teröre karşı milli bir duruş sergilemek, terörü lanetlemek, erdemli bir davranış örneği olacaktır. Bu düşüncelerle bugün Suruç'ta meydana gelen menfur terör hadisesini, Adıyaman'da kanlı terör örgütü PKK tarafından güvenlik güçlerimize yapılan hain saldırıyı en sert şekilde lanetliyorum."

Suruç ve Adıyaman'da yaşanan terör saldırılarının, bütün millete yapıldığını kaydeden Tütüncü, "Bu bakımdan sayın Başbakanımızın, siyasi liderlere teröre karşı ortak tepki deklarasyonu çağrısında bulunmasını, teröre karşı milli bir tavır açısından oldukça mühim karşıladığımı ifade ediyorum. Dilerim bu çağrı, gerekli karşılığı bulur" dedi.

Tütüncü, Suruç'taki terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi.