T-20 Turizm Bakanları Toplantısı

T-20 Turizm Bakanları Toplantısı
T-20 Turizm Bakanları Toplantısı
- Kültür ve Turizm Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleştirilen "T-20 Turizm Bakanları Toplantısı" Antalya'da başladı - BM Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Rifai: - "Turizm son derece dinamik bir sektör, G-20 ülkeleri arasında istihdam yaratan bir sektör"

ANTALYA (AA) - Türkiye 'de ilk kez düzenlenen "T-20 Turizm Bakanları Toplantısı" Antalya'da başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ev sahipliğinde, BM Dünya Turizm Örgütü ile ortaklaşa organize edilen toplantı, Belek Turizm Merkezi'ndeki bir otelde düzenledi.

Toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, BM Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb Rifai ile T-20 ülkelerinden ve uluslararası turizm örgütlerinden bakan, bakan yardımcısı ve yöneticiler katıldı.

BM Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Rifai, açılışta yaptığı konuşmada, hangi politikalara ihtiyaç var, gençlere yeni istihdam alanlarının nasıl açılacağı gibi konularda görüşmeler yapılacağını, yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirileceğini söyledi.

T-20 toplantılarının turizm sektörüne önemli katkılar sunduğuna dikkati çeken Rifai, toplantıya ekonomi  ve sektöre katkı sağlayan kişilerin katıldığını belirtti.

Turizm konusunda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin temsilcilerinin toplantıda yer aldığını anlatan Rifai, şunları kaydetti:

"Turizm son derece dinamik bir sektör, G-20 ülkeleri arasında son derece istihdam yaratan bir sektör. İş gücü piyasasına gençler turizmle girmeyi tercih ediyorlar. Büyük bir döngü, çok fazla yatırımda bulunuyoruz piyasaya. Gençlik için ekonomiye çok doğru giriş noktası. Kadınlar için de aynı."

Turizmin sadece G-20 ülkelerini kapsamadığını, kalkınmakta olan ülkelere de bir takım faydalar sunduğunu ifade eden Rifai, bu konuda kamu-özel sektör işbirliğinin yeterli olmadığını, bunun yanında kamu ortaklığını da hızlandırmak gerektiğini belirtti.

Rifai, iki gün önce BM Genel Kurulu'nda sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin onayladığını, bu hedeflerin yer aldığı listenin başında turizmin yer aldığını vurguladı.

Toplantı bugün sona erecek.