T-20 Turizm Bakanları Toplantısı

T-20 Turizm Bakanları Toplantısı
T-20 Turizm Bakanları Toplantısı
- Kültür ve Turizm Bakanı Topçu: - "Son dönemde dünyada yaşanan savaş, şiddet ve terör olayları biliyorum ki hepimizi olumsuz etkilemektedir ama takdir edersiniz ki bundan en çok etkilenen ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletidir" - "Turizm, gelişmekte olan ülkelerin hassasiyetle değerlendirmesi gereken büyük bir fırsat niteliğindedir"

ANTALYA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, "Son dönemde dünyada yaşanan savaş, şiddet ve terör olayları biliyorum ki hepimizi olumsuz etkilemektedir ama takdir edersiniz ki bundan en çok etkilenen ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletidir" dedi.

Topçu, Belek Turizm Merkezi'ndeki bir otelde bu yıl 6'ncısı düzenlenen "T-20 Turizm Bakanları Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun selamlarını ilettiğini söyledi.

Yalçın Topçu, uluslararası seyahatin kolaylaştırılması, istihdam yaratılması ve rekabetin dengelenmesi gibi konularda politikalar oluşturarak, turizmin küresel, ekonomik ve sosyal kalkınmaya olumlu etkisinin maksimum düzeye çıkmasına çok ciddi katkılar sağlayan T-20 ülkelerinin toplantısına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin G-20 dönem başkanlığını öncelik açısından üç kelimeyle özetlemek istediğini anlatan Topçu, şunları kaydetti:

"Bunlardan birisi kapsayıcılık, ikincisi uygulama, üçüncüsü yatırım olarak düşünüyoruz. Türkiye olarak bu gündeminin başarıya ulaşması adına, bir, G-20 ülkeleri kapsamında, turizmin ulusal ve bölgesel ekonomilere, toplum ve refahının artırılmasına katkısının artırılması, iki, sürekli istihdam alanlarının yaratılması, üç, sürdürülebilir bir büyümenin sağlanması, dört, istihdamda gençlerin, kadınların ve KOBİ'lerin potansiyel güç ve etkinliklerinin açığa çıkarılması hususlarına odaklanılması gerektiğine inanıyoruz."

- "Turizm gelişmekte olan ülkeler için fırsat"

Toplantının gündeminin turizm, KOBİ'ler ve istihdam olarak belirlendiğine işaret eden Topçu, ekonomik kalkınmaya, refah ve istihdam artışına katkılarıyla turizmin bu kapsamda ele alınmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Turizmin, uluslararası ticaretin en önemli unsurlarından biri haline geldiğini bildiren Topçu, birçok ülkenin turizm pastasından daha büyük pay alabilmek için yeni stratejiler geliştirmeye ve uygulamaya çalıştığını söyledi.

Turizmin ekonomik kalkınmanın yanı sıra kültürlerarası diyalog, kültür ve tarih mirasının korunması ile çevre duyarlığı gibi birçok alana katkıları olduğunu anlatan Topçu, "Turizm, gelişmekte olan ülkelerin hassasiyetle değerlendirmesi gereken büyük bir fırsat niteliğindedir. Türk turizminin son 10 yılda gelişmesinde farkındalığın ve kitle turizminin yanı sıra alternatif turizm türlerine yönelik, sürdürülebilir turizm stratejilerimizin de çok önemli katkıları olduğu kanaatini taşıyorum" dedi.

- "En çok Türkiye Cumhuriyeti etkilendi"

Turizmde pazar payını ve marka değerini daha ileriye taşıyacaklarını vurgulayan Topçu, turizm istihdamında paydaşlardan birinin de turizm eğitimi veren kurum ve kuruluşlar olduğuna dikkati çekti.

Topçu, şöyle devam etti:

"Son dönemde dünyada yaşanan savaş, şiddet ve terör olayları biliyorum ki hepimizi olumsuz yönde etkilemektedir ama takdir edersiniz ki bundan en çok etkilenen ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletidir. Somut olarak, Suriye'de yaşananlar ise insanlığın ortak vicdanını derin bir üzüntüye boğmaktadır. Bu toplantının, ulusların iletişimini güçlendirerek, turizm alanında ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine ve barışçıl çözümler üretmek noktasında çabalara katkı sağlayacağına inancım tamdır. İnanıyorum ki turizm, toplumun refah seviyesinin artışına ve kültürlerarası iletişimin güçlenmesine katkılarıyla ülkeler ve toplumlar arasında dostluğu pekiştiren ve dünya barışının korunmasını destekleyen ana unsurlardan birisidir."