T-20 Turizm Bakanları Toplantısı

T-20 Turizm Bakanları Toplantısı
T-20 Turizm Bakanları Toplantısı
- Suudi Arabistan Turizm ve Ulusal Miras Komisyonu Başkanı Prens Bin Salman: - "Antalya turizmde bize de örnek teşkil etti. Birkaç sene önce bir tarım toplumuyken Antalya'da yaşayanlar majör bir turizm toplumuna dönüştü. İstihdam ve yatırım anlamında önemli yol kat etti"

ANTALYA (AA) - Suudi Arabistan Turizm ve Ulusal Miras Komisyonu Başkanı Prens Bin Salman bin Abdülaziz Al-Saud, turizmde Antalya'yı örnek aldıklarını bildirdi.

Belek Turizm Merkezi'ndeki bir otelde bu yıl 6'ncısı düzenlenen "T-20 Turizm Bakanları Toplantısı"nda, üye ülkelerden gelen bakan , bakan yardımcısı ve turizm alanındaki örgütlerin yöneticileri sunum yaptı.

Turizmin farklı konularında görüş alışverişi yapılan ve yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilen toplantıda, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü ile Uluslararası Çalışma Örgütü'nce ortak rapor sunuldu.

Suudi Arabistan Turizm ve Ulusal Miras Komisyonu Başkanı Prens Bin Salman bin Abdülaziz Al-Saud, burada yaptığı konuşmada, turizmde önemli bir geçmişleri bulunmamasına rağmen iyi durumda olduklarını söyledi.

Salman, "Suudi Arabistan, turizmde 15 yaşında bir sektör. Son iki ay içerisinde turizm sektöründe inisiyatif alarak, yeni bir turizm örgütü kuruldu. Turizm, istihdam yaratacak bir sektör. Turizmin korunması gerektiğine inanan bir milletiz" diye konuştu.

Turizm alanında ülke olarak farklı inisiyatifler de aldıklarını anlatan Salman, "Yeni turizm destinasyon alanları yaratmaya çalışıyoruz. Kültürel miras konseptli oteller için inisiyatif alıyoruz. Kültürel miras otelciliği yapan ülkeleri kendimize örnek alıyoruz" dedi.

Antalya'nın da turizmde örnek olduğunun atını çizen Salman, şöyle konuştu:

"Antalya turizmde bize de örnek teşkil etti. Birkaç sene önce bir tarım toplumuyken Antalya'da yaşayanlar majör bir turizm toplumuna dönüştü. İstihdam ve yatırım anlamında önemli yol kat etti. Biz de turizmi ekonomide öncelik haline getirmeye çalışıyoruz."

Suudi Arabistan ile  Türkiye 'nin bazı konularda benzer yanları bulunduğuna dikkati çeken Salman, Türkiye'ye çok turist gönderdiklerini ifade etti.