Tarihi Kaleiçi çiçek açacak

Tarihi Kaleiçi çiçek açacak
Tarihi Kaleiçi çiçek açacak
- Kaleiçi Hıdırlık Sokak Kentsel Tasarım Projesi kapsamında tarihi Kaleiçi evlerinin balkonları sardunya ve begonvillerle süslenecek - Proje, Kanada'da yapılacak "Communities in Bloom" proje yarışmasına "Çiçek Açan Antalya" sloganıyla katılacak

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Valiliği ve EXPO 2016 Antalya Ajansı tarafından yürütülen Kaleiçi Hıdırlık Sokak Kentsel Tasarım Projesi ile tarihi Kaleiçi semtindeki sokaklar, çiçek bahçesine dönüştürülecek.

Kaleiçi Hıdırlık Sokak Kentsel Tasarım Projesi kapsamında Hıdırlık Sokak'tan başlayarak, Mermerli Sokak ve eski yanık hastanenin bulunduğu alanda, Antalya'nın kaybolan çiçeklerinin yeniden açması sağlanacak. Hıdırlık Sokak'taki sınır duvarına da "alaturka kiremit harpuşta" uygulaması yapılacak.

Çalışmalar kapsamında Hıdırlık Sokak'ta uygun alanlara turunç fidanları dikilecek. Evlerin duvarlarına ferforjeli ahşaptan saksılar asılarak, içlerine Antalya'nın kaybolan çiçek türleri ekilecek. Pencere önlerine de binalardan bağımsız ahşap çiçeklikler konulacak. Proje kapsamında tarihi surların da bitkilerle buluşturulması sağlanacak.

Projenin uygulanacağı Hıdırlık ve Mermerli sokaklarında, ilkbahar ve sonbahar aylarında şenlikler, söyleşiler ve sergiler düzenlenecek.

- Eski hastane alanına park

Kaleiçi semtindeki eski yanık hastane alanında yeni bir park ve meydan düzenlemesi yapılacak. Bin 200 metrekarelik alanda, yaşlı zeytin ağaçları anıt ağaç olarak kullanılacak.

Zemin kaplamalarında doğal taşlar kullanılacak. Antalya'nın en önemli simgelerinden biri olan falezler de proje dahilinde bakımdan geçirilecek. Park alanında çıkılacak yürünebilir camla kaplı konsol üzerinde seyir terası oluşturulacak. Meydana Antalya'nın dağ keçilerini gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla 3 dağ keçisi heykeli konulacak.

Park alanına yapılacak efekt havuzunda su sesi verilerek, kentin eski şelaleleri ve arkları hatırlatılacak. Meydana yerleştirilecek pergolalara Antalya'nın çiçeklerinden sarılıcı bitkiler dikilerek, gölgede oturma alanları yapılacak. Parkın girişine sembolik bir kuyu yerleştirilecek. Bu kuyunun önüne yapılacak açıklama ile geçmişte vatandaşların su gereksinimlerinin nasıl sağlandığı sembolize edilecek. Antalya'nın manzarasını arkaya alarak hatıra fotoğrafı çektirmek için begonvil süslemeli 3 çerçeve yerleştirilecek.

- Proje, haziran ayında tamamlanacak

KDV hariç 4 milyon 530 bin liralık bir bütçe ile ihalesi yapılan projenin Haziran ayında tamamlanması planlanıyor. Büyükşehir Belediyesi, Kaleiçi Hıdırlık Sokak Kentsel Tasarım Projesi ile Kanada'da yapılacak "Communities in Bloom" proje yarışmasına "Çiçek Açan Antalya" sloganıyla katılacak. Temmuz ayında bir heyet Antalya'ya gelerek, proje alanında incelemelerde bulunacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yaptığı açıklamada, Kaleçi'nin Antalya'nın "pırlanta değeri" olduğunu kaydetti. Antalyalıların eski Kaleiçi ile çok güzel anıları olduğuna işaret eden Türel, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Çocukluğumuz Kaleiçi'nde geçti. Bir önceki dönemde yaptığımız altyapı ve güzelleştirme çalışmalarıyla Kaleiçi yeniden canlandı. Bu proje ile Kaleiçi çiçek kokusuna, tarihi dokusuna kavuşacak. Kaleiçi'nde yeni bir çekim merkezi oluşturacağız."