Temizlik görevlilerine "şüpheli paket" eğitimi

Temizlik görevlilerine "şüpheli paket" eğitimi
Temizlik görevlilerine "şüpheli paket" eğitimi
- Antalya Emniyet Müdürlüğünce verilen eğitime 800 temizlik görevlisi katıldı

ANTALYA (AA) - Antalya Emniyet Müdürlüğünce, Antalya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü'nde çalışan 800 temizlik görevlisine şüpheli paket eğitimi verildi.

Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu'nda gerçekleştirilen eğitimde konuşan Terörle Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Volkan Güneş, bu eğitimin "Antalya'da bir risk var, sıkıntı var" şeklinde algılanmaması gerektiğini ifade etti.

Amaçlarının suçla mücadele konusunda belediye çalışanlarından yararlanarak suçluların yaşam alanlarını daraltmak olduğunu söyleyen Güneş, temizlik görevlileri sayesinde sorumlu oldukları alana daha iyi hakim olabileceklerini belirtti.

Temizlik görevlilerin sabah erken saatlerden sokağa çıkmaya başladığını dile getiren Güneş, görevlilerin sorumlu oldukları alanda karşılaştıkları her sıradışı olayla ilgili 112 acil yardım hattını arayabileceğini kaydetti.

- "Oyuncak bebek bile şüpheli"

Suçluların suç işlerken mutlaka doğru zamanı aradığını kaydeden Güneş, şöyle konuştu:

" Güvenlik güçlerinin bulunmadığı yerler suçlular için uygun alanlardır. Suçlular suç için her zaman bir aralık arar. Aralık bulduğu zaman suç unsurunu parka, bahçeye, caddeye koyabilir. Bu bir düdüklü tencere, valiz, kutu içerisinde suç unsurları konabilir. Bulacağınız pakette bir şey görürseniz tel ya da ışık gibi dikkat çekici bir şeyler görürseniz bu şüphedir bizim için. Parkta göreceğimiz bir oyuncak bebek bile bizim için şüphelidir. Her materyale şüpheyle bakmalısınız."

Temizlik görevlilerinin şüpheli paketlerin tespit edilmesinin yanısıra onları bırakanları bulma anlamında da önemine dikkati çeken Güneş, "Parkta şüpheli paketi bırakan ya da onun yanında bir süre bekleyen ve tedirgin görünen kişilerin eşkali bizim için çok önemli. Her parkta temizlik görevlilerimiz var. Güvenlik kameralarının olmadığı yerlerde sizler bizim gözüm olabilirsiniz" diye konuştu.

"Şüpheli paket nedir?" şeklinde çok soru aldıklarını anlatan Güneş, "Çöp konteyneri yanına ya da sokağın herhangi bir yerine içi görülmeyen, ses gelen ya da kablo çıkıntısı bulunan her poşet bizim için şüpheli pakettir ve dokunulmamalıdır" dedi.