Terör saldırılarına Antalya'daki tepkiler

Terör saldırılarına Antalya'daki tepkiler
Terör saldırılarına Antalya'daki tepkiler
- Antalya Valisi Türker: - "Manavgat bölgesinde 22, Alanya'da yine 9-10 gözaltı var. Çolaklı'da gerçekleşen bir cinayet hadisesi vardı, orada da olayın faili olduğunu düşündüğümüz 4 kişi gözaltında"

ANTALYA (AA) - Antalya Valisi Muammer Türker, Hakkari ve Iğdır'daki terör saldırılarını  protesto gösterileri sırasında kentte yaşanan olaylara ilişkin, "Manavgat bölgesinde 22, Alanya'da yine 9-10 gözaltı var. Çolaklı'da gerçekleşen bir cinayet hadisesi vardı, orada da olayın faili olduğunu düşündüğümüz 4 kişi gözaltında" dedi.

Türker, Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki terör saldırısında şehit düşen Piyade Sözleşmeli Er Uğur Yıldız'ın cenaze töreni sonrası Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü'yü ziyaret etti.

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Türker, şehitlere Allah'tan rahmet dileyerek Türkiye 'nin zor süreçlerden geçtiğini söyledi.

Türker, "Milletçe bizim çok aklıselim hareket etmemiz gereken günler bunlar. Burada yaşananlar maalesef bizim kabul edebileceğimiz, normal karşılayabileceğimiz olaylar değil. Terör örgütleri bildiğiniz, bildiği, öldürdüğü insandan ziyade öldürmediklerine mesaj vermenin derdindedir. İnsanları belli bir şekilde davranmaya iten bir hareket tarzı beklerler" diye konuştu.

-"Bütün vatandaşlarımızı sağ duyuya davet ediyorum"

Birlik ve beraberliğe zarar verecek davranışlara girildiğinde örgütün "ekmeğine yağ sürecek şeyin gerçekleştiğine" dikkati çeken Türker, şunları kaydetti:

"Bütün vatandaşlarımızı sağ duyuya davet ediyorum. Burası Antalya, Manavgat, Side, Alanya. Türkiye'nin ve dünyanın en güzel yerleri. Bu güzelliğe zarar vermememiz gerekiyor. Binlerce, milyonlarca insan bu güzelliği görmek yaşamak için geliyor. Hem Türk vatandaşlarından hem yabancılardan. Onların da huzurunu kaçırmamız gerekiyor. Hiçbir siyasi saik şehitlerimizin hatıralarından daha kıymetli olamaz. Biz şehitlerimizin de hatırası için vatanın, milletin bölünmez bütünlüğü için gösterilen hassasiyetleri saygıyla karşılarız. Vatandaşımızın bayrağına sahip çıkma, şehitlerine sahip çıkma arzusunu saygıyla karşılarız. En fazla da biz destek veririz buna."

Türker, eylemler konuyla alakası olmayan üçüncü şahıslara yöneldiğinde milli birlik ve bütünlüğün zarar göreceğini vurguladı.

Antalya genelinde protesto gösterileri sırasında yaşanan olaylara ilişkin de bilgi veren Türker, "Manavgat bölgesinde 22, Alanya'da yine 9-10 gözaltı var. Çolaklı'da gerçekleşen bir cinayet hadisesi vardı, orada da olayın faili olduğunu düşündüğümüz 4 kişi gözaltında" diye konuştu.

"HDP ile çatışma iddiası var, doğru mu?" sorusu üzerine Türker, bunun ifade işlemlerinden sonra belli olacağını, adli sürecin devam ettiğini belirterek, "Buradan da bir siyasi sonuç çıkarıp bunu bir çatışmaya çekmek isteyen kesimlerin de ekmeğine yağ sürmememiz lazım" dedi.