Terör saldırılarına tepkiler

Terör saldırılarına tepkiler
Terör saldırılarına tepkiler
- Hakkari ve Iğdır'daki terör saldırıları Antalya ve Muğla'da protesto edildi - HDP Antalya İl Başkanlığı önünde izinsiz gösteri yapmak isteyen gruba polis müdahale etti, Alanya ilçesinde ise HDP İlçe Teşkilatının olduğu bina, bazı işyerleri ve bir otomobil ateşe verildi

ANTALYA/MUĞLA (AA) - Hakkari ve Iğdır'daki terör saldırıları, Antalya ve Muğla ile ilçelerinde protesto edildi.

Antalya'da çeşitli parti ve sivil toplum örgütlerince düzenlenen teröre tepki yürüyüşü için Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan kalabalık bir grup, HDP İl Başkanlığı'na yürümek istedi.

Çevik kuvvet ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı yürüyüşte polis barikatını aşarak parti binası önüne gelen göstericiler, burada bekleyen Çevik Kuvvet ekiplerince durduruldu.

Bir süre slogan atan ve İstiklal Marşı'nı okuyan gruba, polisin dağılmaları yönündeki uyarılarını dikkate almamaları üzerine tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi.

Trafiği ulaşıma kapatan ve parti binası önünde bekleyişini sürdüren gruptan bazıları, polis panzeri üzerine çıkarak bayrak asmak istedi. Polis ekipleri, panzer üzerine çıkan kişileri indirdi.

Ülkü Ocakları İl Başkanı Emrah Taşkın, panzerin önüne çıkarak grup üyelerine seslendi.

Taşkın, amaçlarının polisle karşı karşıya gelmek olmadığını belirterek, tepkilerini demokratik olarak gösterdiklerini söyledi.

MHP İl Başkanı Ali Adnan Kaya da yürüyüşe katılanlara sakin olmaları çağrısında bulundu.

Ülkü Ocakları üyelerinin ayrılmasından sonra beklemeye devam eden ve polisin dağılmaları yönündeki uyarılara karşı gelen gruba polis, yeniden biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

Dağılan gruptakiler, yakındaki bir alışveriş merkezinin çalışanlarıyla tartıştı, ardından AVM'ye bayrak asarak bölgeden uzaklaştı. 

Zaman zaman toplanan gruptakilerden birinin HDP İl Başkanlığının bulunduğu binanın çatısına Türk bayrağı asılmasına izin verilmesinin ardından dağıldı.

Memur-Sen Antalya Şubesi ve çeşitli sendikalar ile Akdeniz Dayanışma Platformu (ADAP) üyesi 40 sivil toplum örgütünün üyeleri de Kazım Özalp Caddesi'nde basın açıklaması yaptı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Antalya Şubesi öncülüğünde Antalya Elele Platformu üyeleri de Attalos heykeli önünde basın açıklaması yaparak terörü lanetledi.

- Alanya

Alanya'da Atatürk Anıtı önünde toplanan yaklaşık 3 bin kişilik grup, Atatürk Caddesi'nde yürüyüşe geçti. 

Türk bayrakları eşliğinde yürüyen grup, Kızılkule önünden "Kahrolsun PKK ", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganı atarak ilerlemeye devam etti.

Atatürk Anıtı önüne tekrar gelen grup, burada HDP ilçe teşkilatının olduğu bina ve bazı iş yerlerini ateşe verildi. 

Olay yerine gelen polis, göstericilere biber gazıyla müdahale ederken, gruptakiler ara sokaklara kaçarak dağıldı.

Bu sırada ara sokaklarda bazı iş yerleri ile bir otomobil ateşe verildi. 

Yangına, Alanya Belediyesi itfaiye ekipleri müdahale etti. 

- Kemer

Kemer ilçesinde Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan bir grup da saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okudu.  Buradan Lise Caddesi'ne kadar yürüyen gruptakiler, daha sonra dağıldı. 

Öte yandan, ilçede bulunan gece kulüpleri ve barlar, terör saldırıları nedeniyle kapandı. 

- Muğla

Hakkari ve Iğdır'daki terör saldırıları, Muğla merkez ile Milas ve Yatağan ilçelerinde protesto edildi.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan Ülkü Ocakları Muğla Şubesi üyeleri ile vatandaşlar ellerinde taşıdıkları Türk bayrakları ile "Hepimiz askeriz, hepimiz polisiz", "Kahrolsun PKK", "Askere uzanan eller kırılsın", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" şeklinde slogan attı.

Kent merkezine yürüyen gruptakiler, Recai Güreli Caddesi'ndeki HDP Muğla İl Başkanlığı önüne gelerek binadaki parti tabelasını indirdi.

Tabela, daha sonra protestocular tarafından ateşe verilerek yakıldı. Grup burada da İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra dağıldı.        

Milas ve Yatağan ilçelerinde de toplanan gruplar, terörü lanetleyen sloganlar attıktan sonra açıklama yaparak dağıldı.

- Burdur

Burdur Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan bir grup, Konak Mahallesi'ndeki HDP İl Başkanlığı binasına kadar yürüdü.

Burada binaya giren gruptakiler, parti tabelasını indirerek Türk bayrağı astı.

Cumhuriyet Meydanı'nda tabelayı yakan gruptakiler, daha sonra İstiklal Marşı okuyarak dağıldı.