Terör saldırılarına tepkiler

Terör saldırılarına tepkiler
Terör saldırılarına tepkiler
- Kumluca'da sivil toplum örgütü temsilcileri, yaptıkları ortak basın açıklamasıyla son günlerde Türkiye'de yaşanan terör olaylarını kınadı

ANTALYA (AA) - Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) öncülüğünde, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ziraat Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi başkanları, yaşanan terör olaylarını kınayan ortak basın açıklaması yaptı.

Toplantıya KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Günay, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Vekili Ali Özkan, Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Hakkı Salur katıldı.

Kumluca'da faaliyet gösteren dört sivil toplum örgütü adına basın açıklamasını, KUTSO Başkanı Günay Türkiye 'de son günlerde yaşanan terör olaylarını üzülerek takip ettiklerini, güvenlik güçlerinin cansiparane çabaları sayesinde ülkede huzur ortamını bozmak isteyenlerin emellerine ulaşamadıklarını söyledi.

"Terör örgütlerinin hain saldırıları neticesinde şehit düşerek, şanlı al bayrağımızın kalbinde yerini alan tüm vatan evlatlarımızı minnetle anıyor, yüce Allah'tan rahmet, acılı ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyoruz" diyen Günay, şöyle konuştu:

"Yaşanan bütün bu olaylar hepimizi derinden üzmüş ve haklı olarak tepkimizi dile getirme gereği duymuşuzdur. Fakat ülkemizin bu zor günlerinde acımızı paylaşmak ve tepkimizi göstermek için yaptığımız protesto ve yürüyüşler iç ve dış şer odakları tarafından provoke edilmektedir. Türkiye'de adeta bir iç savaş varmış gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. İşte bu yüzden halkımızı sağduyulu, sabırlı ve tehlikelere karşı uyanık olmaya davet ediyoruz. Devletimizin gücü iç ve dış tehditleri bertaraf için yeterlidir."

Bazı gruplar tarafından bilgi kirliliği oluşturulduğuna dikkati çeken Günay, bu davranışların bilinçli olduğunu, halkın isyana teşvik edilmek istendiğini belirtti.

Vatandaşları itidalli davranmaya çağıran Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Yüce milletimizin Yunus Emre'nin, Hacı Bektaş-ı Veli'nin gösterdiği sevgi ve merhamet yolunda şekillenen duyguları, şer odakları tarafından yüzlerce kez denenmesine rağmen tutmayan ırkçılık ve mezhepçilik oyunlarını bir kez daha boşa çıkaracaktır. Terör örgütleri bu kargaşa ortamını özellikle İzmir, Muğla, Antalya gibi dünya markası olmuş turizm kentlerimizde yaratarak ülkemiz turizmine darbe vurmayı amaçlamaktadır. Terör örgütleri bu olayları destekçileri sayesinde uluslararası medya kuruluşlarına taşıyarak ülkemizin turistlerin için tehlikeli bir yer olduğunu vurgulamaktadır."

- "Ötekileştirmek dini değerlere aykırı"

Batı Antalya'nın her yıl özelliklede Güneydoğu Anadolu Bölgesinden çalışmak için gelen binlerce kişiye kapısı olduğuna işaret eden Günay, "Bölgemiz ekonomisine önemli katkılar sağlayan bu insanlarımızı dışlamak ötekileştirmek bizlere bir fayda sağlamayacağı gibi ahlaki ve dini değerlerimize de aykırıdır. Aynı sağduyu ve kardeşlik duygularını Kürt kökenli vatandaşlarımızdan istiyor terör örgütü PKK ile aralarına mesafe koymalarını bekliyoruz" dedi.