Terör saldırılarında 73 günlük bilanço

Terör saldırılarında 73 günlük bilanço
Terör saldırılarında 73 günlük bilanço
- Güvenlik güçleri, terör örgütlerinin Türkiye'nin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılarına operasyonlarla karşılık verdi - Terör örgütü PKK'ya yönelik 22 Temmuz'dan bu yana gerçekleştirilen operasyonlarda bin 196 terörist etkisiz hale getirildi - Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde, boş bir arazide 35 kilogram ağırlığında 8 el yapımı bomba ele geçirildi

ANTALYA (AA) -  Güvenlik güçleri, terör örgütlerinin Türkiye 'nin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılarına operasyonlarla karşılık verdi; terör örgütü PKK 'ya yönelik 22 Temmuz'dan bu yana gerçekleştirilen operasyonlarda bin 196 terörist etkisiz hale getirildi.

KCK'nın temmuz ayında "barajlar ve baraj inşasında kullanılan araçların hedef alınacağını" açıklamasının ardından terör örgütü PKK ile gençlik yapılanması YDG-H ve terör örgütü DHKP-C, başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olmak üzere ülke genelinde barış ve huzur ortamını bozmayı hedefleyen eylemlerine devam ediyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, son 73 gündeki (7 Temmuz-17 Eylül) terör saldırılarında 123 güvenlik görevlisi (asker, polis ve korucu) şehit edildi, biri İran uyruklu 29 kişi hayatını kaybetti, 3'ü İran uyruklu 351 kişi yaralandı.

Çoğunluğu tırlardan oluşan 270 araç teröristlerce ateşe verildi. Bu süreçteki çatışmalarda 130 terörist etkisiz hale getirildi; 18'i yaralı 67 terörist yakalandı.

Büyük bölümü PKK ve gençlik yapılanması YDG-H'ye olmak üzere, terör örgütlerine yönelik pek çok ilde 24 Temmuz'dan bu yana gerçekleştirilen operasyonlarda, 2 bin 571 kişi gözaltına alındı, bunlardan 697'si tutuklandı.

- TSK'nın operasyonları

Güvenlik güçlerinin 22 Temmuz'dan bu yana terör örgütü PKK'ya yönelik yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiği operasyonlarda bin 196 terörist etkisiz hale getirildi. Hava operasyonlarının yanı sıra güvenlik güçleri, tank ve top atışlarıyla da terör örgütü mensuplarına büyük zayiat verdirdi.

- Son 24 saatte yaşananlar

Tunceli'de, bölücü terör örgütü unsurlarının saptandığı Munzur Vadisi'nin de aralarında bulunduğu bazı noktalara hava operasyonu düzenlendi. Operasyonda, terör örgütü sığınakları ve ağır silahlarının bulunduğu tespit edilen Munzur Vadisi ile bazı noktalar savaş uçaklarınca ateş altına alındı.

Manisa'da düzenlenen operasyonda, PKK/KCK terör örgütünün gençlik yapılanması YDG-H içerisinde faaliyet yürüttüğü iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi tutuklandı. Operasyonda, 3 ikamette bir ruhsatsız otomatik tüfek, 67 fişek, 19 molotofkokteyli ve bir gaz maskesi ele geçirildi.

Bitlis'te, jandarmanın sorumluluğundaki merkez ile 4 ilçesindeki bazı alanlar 1 Mart 2016 tarihine kadar "geçici askeri güvenlik bölgesi" ilan edildi.

- Bitlis'te cezaevine taciz ateşi

Bitlis'te terör örgütü PKK mensuplarınca, E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna uzun namlulu silahlarla taciz ateşi açıldı. Cezaevinin doğu yönünden yapılan saldırıya güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesi üzerine teröristler kaçtı.

Van'da, Erciş Emniyet Müdürlüğü tarafından bu yılın başından bu yana yapılan çalışmalar sonucu 21 kişi, "terör örgütü üyesi olmak", "terör örgütü propagandası yapmak" ve "izinsiz gösterilere katılmak" suçlarından tutuklandı.

Şanlıurfa'da İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince Viranşehir, Ceylanpınar, Suruç ve Birecik ilçelerindeki belirlenen bazı evlere eş zamanlı düzenlenen operasyonda 2'si muhtar 23 kişi gözaltına alındı.

- Okula molotofkokteylli saldırı 

Van'ın İpekyolu ilçesindeki Vali Ali Cevdetbey İlkokulu'na, terör örgütü yandaşlarınca ikinci kez molotofkokteylli saldırı düzenlendi. 

Bostaniçi Mahallesi'ndeki üç katlı okula gece saatlerinde terör örgütü yandaşlarınca gerçekleştirilen saldırıda, okulun sınıfları, öğretmen ve müdür odasında yangın çıktı. Olay yerine gelen itfaiye ekiplerince söndürülen yangında, sınıfların yanı sıra müdür ve öğretmenler odası kullanılamaz hale geldi.

Saldırganların, okulun dışında bulunan güvenlik kameralarını etkisiz hale getirmek amacıyla kameraya molotofkokteyli attıktan sonra tüm camları kırdığı öğrenildi.

Aynı okula önceki gün de patlayıcı ve molotofkokteyli ile saldırı düzenlenmişti.

- Şanlıurfa'da 8 el yapımı bolma ele geçirildi

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde, boş bir arazide 35 kilogram ağırlığında 8 el yapımı bomba ele geçirildi. Ağırlığı 35 kilogram olan bombaların güvenlik güçlerine yönelik eylemde kullanılmak üzere hazırlandığı tespit edildi.

Diyarbakır Merkez Sur ilçesinde teröristlerce Diyarbakır-Silvan karayolundaki refüje yerleştirilen el yapımı bombanın patlatıldığı, olayda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

- Cizre'deki sokağa çıkma yasağı

Şırnak Valisi Ali İhsan Su, Cizre ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında düzenlenen operasyonlarda 7 teröristin ölü ele geçirildiğini, 17 örgüt mensubunun gözaltına alındığını belirterek, "İlgili birimlerimizin yaptığı analizler çerçevesinde terör örgütünün kaybının bu süre zarfında 40-42 civarında olduğu değerlendirilmektedir" dedi.

Su, operasyonlarda bin 150 kilogram patlayıcı ve 39 bomba düzeneğinin imha edildiğini, 45 hendek ile barikatın bertaraf edildiğini söyledi.

Teröristlerin güvenlik güçlerine yönelik 21 roketatarlı, 19 el yapımı bombalı ve 2 tuzaklı bomba saldırısı gerçekleştirildiğini aktaran Su, "Operasyonlarda 25 polis yaralandı, 7 zırhlı aracı hasar gördü" diye konuştu.

- Siirt'te bir terörist ölü ele geçirildi

Siirt'in Eruh ilçesinde bölücü terör örgütü mensubu bir kişi, silah ve teçhizatı ile ölü ele geçirildi.

Adana'da düzenlenen operasyonda, terör örgütü PKK'ya eleman temin eden, korsan gösteri ve eylemlerine katıldığı belirlenen 7 kişi gözaltına alındı.

Doğubayazıt'ta "bölücü terör örgütünün propagandasını yaptığı" iddiasıyla gözaltına alınan kişi tutuklandı.

Muş'un Varto ilçesinde bazı alanlar 15 gün süreyle "özel güvenlik bölgesi" ilan edildi.

Aydın'ın Çine ilçesinde terör örgütü PKK üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınan kişi tutuklandı.

Van'da bir evin müştemilatında yapılan aramada, 7 uzun namlulu tüfek, 2 RPG- 7 roketatar, 2 roketatar başlığı, roketatar sevk fişeği, 4 el bombası, susturucu, 4 avcı yeleği ve beraberinde muhtelif kıyafet, kütüklük, 10 şarjör ve bin 400 fişek ele geçirildi.