Tiyatro Festivali'nin Büyükşehir Belediyesince iptal edildiği iddiası

Tiyatro Festivali'nin Büyükşehir Belediyesince iptal edildiği iddiası
Tiyatro Festivali'nin Büyükşehir Belediyesince iptal edildiği iddiası
- Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: - "(Antalya Tiyatro Festivali) Konuyla ilgili ortaya atılan iddialar gerçeği yansıtmıyor. Organizasyonu yapacak olan firmayla Belediye arasında imzalanan herhangi bir anlaşma yok. Olmayan bir anlaşma nasıl iptal edilebilir?" - "Geçtiğimiz yıl bu festivale biz izin vermiştik, şimdi mümkün olsa idi yine izin verebilirdik"

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Tiyatro Festivali için belediyenin salon vermediği iddialarıyla ilgili olarak, "Konuyla ilgili ortaya atılan iddialar gerçeği yansıtmıyor. Organizasyonu yapacak olan firmayla Belediye arasında imzalanan herhangi bir anlaşma yok. Olmayan bir anlaşma nasıl iptal edilebilir?" ifadelerini kullandı.

Türel, yaptığı yazılı açıklamada, Antalya Tiyatro Festivali'nin siyasi nedenlerle Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından iptal edildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

Öncelikle bir organizasyonun iptal edilebilmesi için ortada bir anlaşma olması gerektiğine dikkati çeken Türel, organizasyonu yapacak olan firmayla Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan herhangi bir anlaşma olmadığını bildirdi.

Anlaşmanın feshinin sinek ilaçlaması iddiasıyla gündeme gelmesinin "komedi" olduğunu ifade eden Türel, olmayan bir anlaşmanın, olmayan bir sinek ilaçlaması nedeniyle iptal edildiği iddialarına sarılanların, sanatı siyasete alet etmek istediğini savundu.

Tiyatro Festivali'nin başlangıç tarihinin 52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin bitiş tarihine denk geldiğini belirten Başkan Türel, "Salonlarda bulunan film festivaliyle ilgili dekorların kırılmadan, zarar görmeden sökülmesinin günler hatta haftalar alacağını, bu iddiaları ortaya atan arkadaşlarımız hepimizden gayet iyi biliyor. Uluslararası çapta bir festival düzenlenen salonların, fiilen tahsis edilmesinin mümkün olmayacağını da çok iyi biliyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Sanatın ve sanatçının siyasi tartışmalara karıştırılmak istenmesinin sanata yapılacak en büyük saygısızlık olduğunu dile getiren Türel, "Geçtiğimiz yıl bu festivale biz izin vermiştik, şimdi mümkün olsa idi yine izin verebilirdik" açıklamasında bulundu.

Türel, tartışmalara adı karıştırılan tiyatro sanatçılarından biri olan Genco Erkal'ın, önceki belediye başkanlığı döneminde yapılan, 44. Altın Portakal Film Festivali'nin jüri başkanı olduğunu kaydetti.