TOÇ BİR-SEN Genel Başkanı Kaya:

TOÇ BİR-SEN Genel Başkanı Kaya:
TOÇ BİR-SEN Genel Başkanı Kaya:
- "Tarım-orman çalışanı kardeşlerimiz için mali, sosyal ve özlük haklarında çıtayı daha yukarılara taşımak için kararlı mücadelemize devam ediyoruz"

ANTALYA (AA) - Tarım Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇ BİR-SEN) Genel Başkanı Günay Kaya, tarım ve orman çalışanlarının mali, sosyal ve özlük haklarında çıtayı daha yukarılara taşımak için kararlı mücadelelerine devam ettiklerini belirtti. 

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı TOÇ BİR-SEN 25. Başkanlar Kurulu toplantısında konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve TOÇ BİR-SEN Genel Başkanı Günay Kaya, sendikaların, çalışanların hakkını koruma adına büyük görevler üstlenmesi gerektiğine inandıklarını, yaptıkları çalışmalarda büyük kazanımlar elde ettiklerini söyledi. 

TOÇ BİR-SEN'in üçüncü dönem toplu sözleşme kazanımlarını anlatan Kaya, "Sorunları çözüme kavuşturmak için öncelikle sorunu doğru tespit etmek önemlidir. Dolayısıyla bizler, tarım-orman hizmet kolumuza ilişkin masaya taşıdığımız teklifleri hazırlarken öncelikle hastalığın teşhisini doğru yaptık. İstişare mekanizmalarını devreye koyduk, akademik çalışmalar ve çalıştaylar düzenledik" dedi.

Teklifleri hazırlarken ILO standartlarını, insan temel hak ve hürriyetlerini, çalışma barışı ve adaleti gibi hususları göz önünde bulundurduklarına değinen Kaya, ayrıca sorunlara insani ve vicdani baktıklarının altını çizdi.

Tüm hazırlık aşamaları ve müzakere süreçlerinin başarılı geçtiğini ifade eden Kaya, 38 bini aşkın üyeyle tam bir takım çalışması ortaya koyduklarını bildirdi. Üçüncü dönem toplu sözleşmesinde "bir destan yazdıklarını" savunan Kaya, "Elde ettiğimiz bu tarihi başarı hepimizindir. Bundan sonraki süreçte durmuyoruz, tarım-orman çalışanı kardeşlerimiz için mali, sosyal ve özlük haklarında çıtayı daha yukarılara taşımak için kararlı mücadelemize devam ediyoruz" diye konuştu.

Kaya, konuşmasında ayrıca, Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TAR-GEL) kapsamında Orman Genel Müdürlüğünde uygulanan rotasyon, lisans tamamlama ve OGM'de yangın fazla mesai ücretini artırmak gibi konularda geri adım atmadıklarını, toplu sözleşmenin kapsamını genişlettiklerini bildirdi.