Toplu taşıma sürücü ve adaylarına kurs veriliyor

Toplu taşıma sürücü ve adaylarına kurs veriliyor
Toplu taşıma sürücü ve adaylarına kurs veriliyor
ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesinin toplu taşımada hizmet kalitesini artırmak ve sektörde istihdam sağlamak için açtığı "Toplu Ulaşım...

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesinin toplu taşımada hizmet kalitesini artırmak ve sektörde istihdam sağlamak için açtığı "Toplu Ulaşım Sürücü Eğitim ve Meslek Edindirme Kursu"nun ilki tamamlandı. 

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesinin toplu taşıma esnafına yönelik 3 ay önce başlattığı, "Toplu Ulaşım Sürücü Eğitim ve Meslek Edindirme Kursu"nun ilk mezunlarını, sertifika almaya hak kazandı. 

Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı, İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve ASMEK işbirliğiyle gerçekleştirilen eğitimden 90 kursiyer mezun oldu. 

İlk etapta Antalya kent merkezinde açılan kurs, 2016 yılı itibarıyla ilçelere de yayılacak. Böylece Antalya'da toplu taşıma sektörü kaliteli hizmet standardına kavuşmuş olacak. Projenin ilçelerde de uygulanması ve yaygınlaşmasıyla Türkiye 'de toplu ulaşım sektöründe örnek bir uygulamaya imza atılmış olacak.

Mesleki yeterlilik, geliştirme ve uyum odaklı eğitim alan kursiyerler, böylece Milli Eğitim Bakanlığı  onaylı "Toplu Taşım Sürücü Sertifikası" almaya hak kazandı. Ayrıca eğitimlerde yüksek performans sergileyerek 70 ve üzeri puan alan kursiyerlerin Antalya toplu taşım hizmetlerinde çalışabilmesine imkan sağlayacak "Sürücü Kartı" verilecek. Sürücü kartı alamayanlar ise toplu ulaşımda çalışamayacak.

Proje ile Antalya'da sertifikasız toplu ulaşım şoförünün kalmaması hedefleniyor. Toplu taşıma araçlarında çalışan tüm sürücülerin katılımının zorunlu olduğu kursa ulaşım hizmetleri alanında çalışmak isteyen vatandaşlar da ASMEK merkezlerine başvurarak katılabilecek.

Toplu taşıma esnafı, ASMEK merkezlerinde 3 ay süren eğitimde öğrendikleri teorik bilgileri pratikte uygulamalı olarak gösterdi. Bunun için İtfaiye Daire Başkanlığında uygulamalı eğitim ve tatbikat gerçekleştirildi. Uygulamalı tatbikatta kaza sırasında araçta sıkışmış yaralı bir kişinin kurtarılması, yanan aracın söndürülmesi ve ilk yardım uygulaması ile yanan bir binadan tahliye işlemleri gerçekleştirildi. 

Belediye bazında düzenlenmesi bakımından Türkiye'de ilk olduğu belirtilen kursun eğitimli sürücü yetiştirilen bir akademi gibi olması hedefleniyor. Toplu Ulaşım Sürücü Eğitim ve Meslek Edindirme Kursu ile ulaşım sektörüne bin 500 eğitimli sürücü kazandırılması planlanıyor.

Öte yandan mezun kursiyerlerin sertifikaları, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in de katılacağı törenle verilecek.