Turizm çalışanları 250 ila 400 lira taksitle ev sahibi olacak

Turizm çalışanları 250 ila 400 lira taksitle ev sahibi olacak
Turizm çalışanları 250 ila 400 lira taksitle ev sahibi olacak
- TOKİ Başkanı Ergün Turan: - "Turizm sektöründeki alt gelir grubu emekçilere konut yapacağız. Proje üst gelir grubunu kapsamıyor. Alt gelir grubu turizm çalışanları kira öder gibi ev sahibi olacak" - "(Turizm çalışanlarını) 250 ila 400 lira arasında taksitle ve bu bedeli evlerine taşındıktan sonra ödemek kaydıyla ev sahibi yapacağız"

ANTALYA (AA) - Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, turizm sektöründeki alt gelir grubu çalışanlara konut yapacaklarını bildirdi.

Turan, idare tarafından yapılan projeleri incelemek üzere geldiği Antalya'da, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'i ziyaret etti.

Turan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, turizm çalışanlarının ev sahibi olmasıyla ilgili ön çalışmaları başlattıklarını ve bu çalışmaları yerinde görmek ve tespit etmek için kente geldiğini söyledi.

İncelemelerin iki saat sürdüğünü ve oldukça verimli geçtiğini kaydeden Turan, şöyle konuştu:

"İlk etapta 5 bin konutluk birkaç arazi üretme noktasında çalışma yaptık. Turizm sektöründeki alt gelir grubu emekçilere konut yapacağız. Proje üst gelir grubunu kapsamıyor. Alt gelir grubu turizm çalışanları kira öder gibi ev sahibi olacak. 250 ila 400 lira taksitle ve bu bedeli evlerine taşındıktan sonra ödemek kaydıyla ev sahibi yapacağız."

Yeni bir konsept ve mimari anlayışla çalıştıklarını anlatan Turan, "Yöresel mimari, yöresel taşların kullanıldığı bir semt olma özelliği taşıyan projeler üzerinde çalışıyoruz. Başkanımız Türel'in de bu konuda yetişmiş bir ekibi var. Çok değerli katkıları olacağı kanaatindeyim. Antalya'daki çalışmalarımız diğer illere göre daha kolay olacak" diye konuştu.

- "İlk etapta 5 bin konut"

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise TOKİ Başkanı Turan ve ekibiyle "arama konferansı" denilebilecek bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi. TOKİ ile yapılacak projeleri masaya yatırdıklarını anlatan Türel, toplantı ile turizm çalışanlarına konut projesini de başlatma aşamasına geldiklerini dile getirdi.

Tespit edilen alanda ilk etapta 5 bin konut yapılmasına karar verdiklerini ifade eden Türel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Arazi çalışmalarının sonuçlandırılması en erken 5-6 ayı bulabilir. Biz zaman kaybetmeyeceğiz. Proje çalışmalarını tamamlayacağız. Arazi sorunlarının çözülmesi ve projenin tamamlanmasıyla 2016 senesinin ilk 6 ayında kazmayı vurmak istiyoruz. Çok önem verdiğimiz bir proje. Toplantıda ayrıca hal alanının genişletilmesiyle ilgili neler yapılabileceğini görüştük. Antalyalılar için verimli bir çalışma oldu."

- Antalyaspor Stadı

Turan, daha sonra inşaatı bitme aşamasına gelen 33 bin seyirci kapasiteli Antalyaspor Stadı'nda incelemelerde bulundu. Turan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, TOKİ olarak 18 stat projesinden 2'sini tamamladıklarını ve 16 stadın inşaatının sürdüğünü söyledi.

Türkiye 'de son 5 yılda 580 bin koltuk kapasiteli stat yapıldığına dikkati çeken Turan, "Son derece çağdaş normları içinde barındıran statlar yapıyoruz. Antalya'daki stat da çevreci, ekolojik bir stat olacak. Türk mühendisliği açısından çok başarılı bir . Stat teknik olarak bitti. 15 gün içinde kabulünü yapacağız ve ardından Gençlik ve Spor Bakanlığına teslim edeceğiz" dedi.