Turizm sektörüne verilen uçak desteği

Turizm sektörüne verilen uçak desteği
Turizm sektörüne verilen uçak desteği
- Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Dursun: - "Mevsimin başında çok daha kara bir tablo söz konusuydu. Kuzey ülkelerinden geçmişe göre daha düşük bir turizm hareketi oldu, buna karşılık güney ülkelerinden ve iç turizmden çok olumlu gelişmeler oldu"

ANTALYA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Haluk Dursun, turizm sektöründe özellikle Rusya ve Ukrayna pazarındaki gerileme nedeniyle sezon başında kara bir tablonun oluştuğunu fakat güney ülkeleri ve iç turizmde olumlu gelişmelerle bunun biraz dağıldığını belirtti.

Müsteşar Dursun, sektörün sorunlarını dinlemek amacıyla Antalya'da turizm sektörü temsilcileriyle bir araya geldi.

Dursun, Regnum Carya Otel'de düzenlenen toplantıda, Alanya- İzmir arasındaki havaalanlarına turist getiren charter uçaklarına yönelik 6 bin dolarlık desteğin uzatıldığını anımsatarak, " Bugün bu uygulamanın taraflarıyla bir araya gelerek hem destek nasıl avantajlar getirdi onu anlatacağız hem de beklentiyi karşılayıp karşıladığını konuşacağız" dedi.

Sezon başında kuzey ülkelerinden geçmişe göre daha düşük bir turizm hareketlenmesi olmasının sektörde kara bir tablo yarattığını anlatan Dursun, buna karşılık güney ülkelerden ve iç turizmde çok olumlu gelişmeler yaşandığını, bunun da sektöre pozitif yansıdığını bildirdi.

Özellikle Ramazan Bayramı'ndan sonra sektörün kendini hızla toparladığını vurgulayan Dursun, "Karadeniz Bölgesinde de çok olumlu bir gelişme var. Bölgede özellikle Uzungöl, Ayder'de büyük bir yoğunlaşma bulunuyor. Daha çok Arap ülkelerinden bölgeye çok büyük bir ziyaretçi akışı söz konusu" diye konuştu.

- 13 ülkeden 5 havalimanına gelen uçaklara 6 bin dolarlık destek

Destekleme ödemelerinin nisan ve mayıs dönemindeki olumlu etkileri ile Rusya'da yaşanan ekonomik krizin turizm sektöründeki olumsuz etkilerinin bir müddet daha devam edeceğinin görüldüğünü anlatan Dursun, bu nedenle kapsam dahilindeki ülkelerden belirlenen havalimanlarına turist getiren seyahat acentalarının tarifesiz turistik uçak seferlerinin desteklenmesi uygulamasının 15 Eylül -30 Kasım tarihlerinde de devam ettirilmesine karar verildiğini söyledi.

Dursun, bu çerçevede söz konusu dönemde Rusya, Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan, Ukrayna ve İran'dan turizm amaçlı Antalya Gazipaşa- Alanya, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Milas-Bodrum ve İzmir Adnan Menderes havalimanlarına tarifesiz (charter) turistik uçak seferleriyle turist getiren uçaklara uçak başına 6 bin dolar yakıt desteği verileceğini kaydetti.

Müsteşar Dursun'un açılış konuşmasının ardından toplantı, basına kapalı olarak devam etti.