Turizmciler G20'yi değerlendirdi

Turizmciler G20'yi değerlendirdi
Turizmciler G20'yi değerlendirdi
- AKTOB Başkanı Hacısüleyman: - "Dünyada seyahat güvenliğinin tartışıldığı bir ortamda, seyahat güvenliği açısından tam not alan bir Antalya karşımıza çıkıyor. Bu açıdan emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" - POYD Başkanı Kızıldağ: - "Turizmciler olarak yıllık kazançlarımızı ortaya koysak böyle bir sinerji yaratamazdık. Belek uluslararası büyük organizasyonlar için rüşdünü ispat etti"

ANTALYA (AA) - LEYLA ATAMAN KOYUNCUOĞLU - Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, G20 Liderler Zirvesi'nin turizme çok ciddi katkı sağlayacağını düşündüğünü belirterek, "Dünyada seyahat güvenliğinin tartışıldığı bir ortamda, seyahat güvenliği açısından tam not alan bir Antalya karşımıza çıkıyor" dedi.

Antalya'da yapılan G20 Zirvesi'ni değerlendiren AKTOB Başkanı Hacısüleyman, G20'nin organizasyon açısından çok başarılı geçtiğini söyledi. Zirvenin Türkiye'nin hem turizm hem de güvenlik açısından tanıtımına çok büyük katkı sağladığını ifade eden Hacısüleyman, "Son dönemde Türkiye'de yaşanan terör olaylarının ardından Antalya'nın ne kadar güvenli bir kent olduğunun görülmesi açısından organizasyonu çok olumlu bir tanıtım fırsatı olarak görüyoruz" diye konuştu.

G20 dolayısıyla Antalya'ya gelen liderlerin organizasyonla ilgili memnuniyetlerini dile getirdiklerini ifade eden Hacısüleyman, organizasyonun maddi katkılarının yanı sıra imaj açısından katkısını düşünmek gerektiğini kaydetti. Hacısüleyman, şöyle devam etti:

"Ben organizasyonu maddi açıdan ölçmek istemiyorum, bunu doğru da bulmuyorum. Tanıtıma pozitif imaj katkısını düşünmek gerekiyor. Bütün dünyanın gözü Türkiye'deydi. Burada çizdiğimiz performans ve dışarıya verdiğimiz mesajlardan hareket etmek gerekir. Gerek liderler tarafından gerekse basın tarafından çok başarılı bir G20 süreci yaşandığı söylendi. Bu, turizme çok ciddi katkı sağlayacak. Özellikle dünyada seyahat güvenliğinin tartışıldığı bir ortamda, seyahat güvenliği açısından tam not alan bir Antalya karşımıza çıkıyor. Bu açıdan emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz."

- POYD Başkanı Kızıldağ

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ da G20 Liderler Zirvesi'nin Türkiye'nin prestiji ve imajı açısından son derece önemli olduğunu dile getirdi.

Zirveye kadar Türkiye'nin dünya basınında olumsuz haberlerle yer aldığını anlatan Kızıldağ, "Başarılı geçen bu zirveyle Türkiye tekrar olumlu haberlerle gündeme gelmeye başladı. ABD Başkanı Obama'nın söylediği 'Efsane misafirperverlik' sözünü her yerde kullanabiliriz. Devlet başkanlarının ağızlarından çıkan olumlu mesajlar olumlu etki yaratacaktır" dedi.

Dünya liderlerinin Antalya'ya gelmesinin başlı başına bir olay olduğunu belirten Kızıldağ, bunun reklam değerinin ölçülemeyeceğini söyledi. G20 dolayısıyla Türkiye'nin tanıtımda çok önemli bir fırsat yakaladığına vurgulayan Kızıldağ, "Turizmciler olarak yıllık kazançlarımızı ortaya koysak böyle bir sinerji yaratamazdık. Belek uluslararası büyük organizasyonlar için rüşdünü ispat etti" ifadelerini kullandı.

G20 ülkeleri arasında Türkiye'nin turizmdeki en büyük pazarlarının da bulunduğunu kaydeden Kızıldağ, turizmde fuar dönemine girildiğini, Türkiye pozitif imajı yakalamışken bu rüzgarın estirilmeye devam ettirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.