Turizmde "Nevruz" bereketi

Turizmde "Nevruz" bereketi
Turizmde "Nevruz" bereketi
- Farsça'da "yeni gün" anlamına gelen nevruzu bayram olarak kutlayan İranlılar, yeni sezon öncesinde Antalya otellerini doldurdu - POYD Başkanı Kızıldağ: - "Artık Antalya'da bütün otelciler nevruzla birlikte gülmeye başlıyor. Turizm sektörüne de nevruzla birlikte bir bahar geliyor" - "Bu yıl nevruz döneminde nisan ayı başına kadar kente yaklaşık 40 bin İranlı misafir geldi. Engeller aşılabilse nevruz döneminde İranlı turist sayısı 100 binleri aşar" - "Bu sene Rus pazarında son dakika satışların daha etkili olacağını tahmin ediyoruz"

ANTALYA (AA) - LEYLA ATAMAN KOYUNCUOĞLU - Farsça'da "yeni gün" anlamına gelen nevruzu bayram olarak kutlayan İranlılar, yeni sezon öncesinde Antalya'da otellerde yoğunluk oluşturdu.

Çoğu çocuklu ailelerden oluşan İranlı turistler, Antalya'ya tatilin yanı sıra alışveriş yapmaya da geliyor. Antalya Havalimanı'nın İran'dan charter uçuşlara kapalı olması nedeniyle İranlı konuklar, çoğunlukla Van, Gaziantep, İstanbul  üzerinden kente ulaşıyor.

Oteller nevruz dolayısıyla İranlı turistler için özel etkinlikler düzenliyor. Yemek menüleri buna göre oluşturuluyor, İran'dan sanatçılar getiriliyor, alışveriş merkezleri nevruza özel alışveriş festivalleri düzenliyor.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ, 18 Mart'tan itibaren kente ciddi bir İranlı turist akını olduğunu belirterek, "Artık Antalya'da bütün otelciler nevruzla birlikte gülmeye başlıyor. Turizm sektörüne de nevruzla birlikte bir bahar geliyor" dedi.

Antalya'da hem oteller hem de piyasalar açısından son iki yıldır ciddi bir nevruz bereketi olduğunu dile getiren Kızıldağ, şöyle konuştu:

"Bu yıl nevruz döneminde kente yaklaşık 40 bin İranlı misafir geldi. Aslında bu sayı çok daha yüksek olabilirdi fakat İran devletinin belli sınırlamaları var. İran vatandaşları, permi ile seyahat edebiliyor. İran bu sene permi verme konusunda biraz cimri davrandı. Normalde bizim beklentimiz nevruz dönemi 60 binin üzerinde İranlı turist idi fakat bu yıl 40 bin permi verdiler diye duyduk. Bir de Antalya'ya direkt uçamıyorlar. Bu engel de aşılabilse nevruz döneminde İranlı turist sayısı 100 binleri aşar. Bu da yılın tamamına yansır."

- "Pazar bu yıl yüzde 30-35 büyür"

Sınır komşusu ve kültürel yakınlık olması dolayısıyla İranlı turistin Türkiye 'de kendini çok rahat hissettiğini vurgulayan Kızıldağ, "Otellerimizde konaklayan misafirlerimizin davranışlarından, tatil anlayışlarından, dinledikleri müziklerden, yemek zevklerinden anlıyoruz. Onlar da aslında bizim gibiler, Türk kültürüne çok yakınlar. O nedenle Antalya onlar için inanılmaz iyi, rahat bir tatil destinasyonu" diye konuştu.

Geçen yıl yüzdesel olarak en büyük artışı İran pazarının yaptığını kaydeden Ali Kızıldağ, bu yıl da pazarın geçen yıla göre yüzde 30-35 civarı büyüyeceğini tahmin ettiğini bildirdi.

İran pazarının üzerine gidilirse ve süreç iyi yönetilirse Rusya pazarı gibi İran pazarının da çok iyi noktalara geleceğini ifade eden Kızıldağ, "İran pazarı hiç küçümsenmeyecek bir pazar. Ufak dokunuşlarla yıllık 1-1,5 milyonları zorlayacağımız iyi bir pazar" diye konuştu.

İranlı misafirlerin kente yakın otelleri tercih ettiğine dikkati çeken Kızıldağ, bu nedenle yoğunluğun Lara ve Kundu bölgesinde oluştuğunu, söz konusu bölgelerde otel doluluk oranlarının yüzde 80'lere kadar ulaştığını, Belek bölgesindeki otellerin doluluk oranının ise yüzde 35-40 düzeyinde bulunduğunu bildirdi.

- Rusya pazarındaki umutlar son dakikada

Ali Kızıldağ, geçen hafta Moskova Turizm Fuarına gittiklerini, Rusya pazarındaki sıkıntının devam ettiğini bir kez daha gördüklerini belirterek, dolar karşısında hızla değer kaybeden ruble nedeniyle Rus turistin temkinli davrandığını söyledi.

Kızıldağ, şöyle konuştu:

"Rusya'da bundan 1-1,5 ay önce tatil alsaydınız, 1 doları 70 rubleye alıyordunuz. Şimdi 60 rublenin altına indi. Muhtemelen Rus turist (dolar-ruble paritesi 50'lerin altına otursun ondan sonra tatil alalım) beklentisinde. Bu nedenle erken rezervasyonlarda çok ciddi sıkıntı var. Bu sene Rus pazarında son dakika satışların daha etkili olacağını tahmin ediyoruz."

- İranlı turistler Antalya'dan memnun

İran'dan ailesi ve arkadaşlarıyla tatile gelen Ahmad Badeie, Türkiye'ye dördüncü gelişi olduğunu ifade ederek, "Türkiye'yi çok seviyorum, burası çok sıcak bir ortam" dedi.

İranlı Tahereh Sharifi de Antalya'ya ilk kez geldiğini, bir haftadır kentte tatil ve alışveriş yaptığına işaret ederek, "Türkiye çok güzel, çok güzel bir tatil geçirdim" ifadesini kullandı.