"Turizmde Rusların yeri doldurulur"

"Turizmde Rusların yeri doldurulur"
"Turizmde Rusların yeri doldurulur"
- Genç Turizmciler Derneği Başkanı Bağcı: - "Turizm açısından Türkiye'nin önümüzdeki yıl çok karamsar bir yıl olacağını düşünmüyorum. 2015 yılını yakalarsak, çok başarılı bir yıl geçirdik diyebiliriz" - "Antalya'ya son bir ayda Almanya'dan ve İngiltere'den gelen turist sayısında artış var" - "Rusların yeri doldurulur. Bizim için de o kadar olmazsa olmaz, elzem değil"

ANTALYA (AA) - Genç Turizmciler Derneği Başkanı ve World Tourism Forum Başkanı Bulut Bağcı, "Turizm açısından Türkiye'nin önümüzdeki yıl çok karamsar bir yıl olacağını düşünmüyorum. 2015 yılını yakalarsak, çok başarılı bir yıl geçirdik diyebiliriz" dedi.

Bağcı, Belek Turizm Merkezi'ndeki bir otelde düzenlenen World Tourism Forum Akdeniz Bölge Toplantısı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile Rusya arasında problem yaşanmasına karşın Rusya için Türkiye'den, Türkiye için de Rusya'dan gelen turistlerin alternatifinin bulunduğunu söyledi.

Turizmde bu sene mutlaka bir kaybın yaşanacağını ifade eden Bağcı, "Bu kayıpların tahmin edilenler gibi yüzde 50-60'larda olacağını düşünmüyorum. Sonuçta insanların seyahat özgürlüğü serbest. Hiç kimse, bu, bir yönetim de olsa iktidar da olsa bir milletin seyahat özgürlüğünü kısıtlayamaz. Bugün bir bilet alıp Antalya'ya, Türkiye'ye ya da başka bir ülkeye seyahat edebilirsiniz" diye konuştu.

Bağcı, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile Tanıtım Genel Müdürlüğünün yeni pazarlar için Körfez bölgelerinde yaptığı ciddi çalışmaların olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Turizm açısından Türkiye'nin önümüzdeki yıl çok karamsar bir yıl olacağını düşünmüyorum. 2015 yılını yakalarsak, 'çok başarılı bir yıl geçirdik' diyebiliriz. Temennim şudur ki tabii ki 2015'in üzerine çıkalım ama 2016'da, 2015'i bile yakalamak iyi bir rakamdır ama şunu unutmamak lazım. Dünyanın genelinde devam eden bir siyasi süreçler var. Bugün Fransa'da yaşanan terör olayları var. Dönüyorsunuz İran'da çeşitli olaylar var. Arkanızı dönüyorsunuz Rusya'nın Ukrayna ile yaşadığı ayrı bir kriz. Öbür tarafta Kore ile Çin'in yaşadığı ayrı bir kriz var."

- Alman ve İngiliz turistte artış

Turizm sektöründe 2016'nın nasıl şekilleneceği ile ilgili öngörüleri şubat ayında söylemenin daha doğru olduğunun altını çizen Bağcı, Rusya ile yaşanan krizin ardından "turist gelmeyecek" diye düşünmemek gerektiğini belirtti.

Bağcı, yeri dolmayacak bir pazarın olmadığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Özellikle Antalya'ya son bir ayda Almanya'dan ve İngiltere'den gelen turist sayısında artış var. Turistlerin alışkanlıkları da çok farklı. Bir Alman turistin konaklamasıyla, bir Rus turistin konaklaması çok farklı. Bunlar mümkünse aynı otellerde konaklamıyorlar. O yüzden bir pazarın azalması, otomatikman diğer pazarın artmasına imkan veriyor. Turizm sektörü, barış elçisi bir sektördür. Krizler yaşanabilir, siyasi sorunlar olabilir ama turizm sektörü siyasetin üstünde olan bir sektördür. Bu noktada yürütülen ilişkileri olumlu buluyorum. Temenni ediyorum ki kriz en kısa sürede de çözülür. Çözülmezse de bizim için önemli değil. Hatta bir kayıp değil, önümüzdeki sürece bakacağız."

- "Rusların yeri doldurulur"

Bağcı, Rus turistlerin yerini Almanların alması durumunda, ileride Almanya ile de aynı sorunun çıkmayacağının garantisinin olmadığını ifade ederek, o yüzden turizmin, ülkeler açısından çeşitlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Rus turistlerin yerinin doldurulabileceğini ifade eden Bağcı, "Bunun acısını çekmez miyiz? Çekeriz ama önemli olan stratejik şekilde ilerlemek. Bu noktada Kültür ve Turizm Bakanlığının yaptığı çalışmaları çok doğru buluyorum" ifadelerini kullandı.