Türk-Ermeni İlişkileri Uluslararası Sempozyumu

Türk-Ermeni İlişkileri Uluslararası Sempozyumu
Türk-Ermeni İlişkileri Uluslararası Sempozyumu
- Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caşın: - "Biz diyoruz ki gelin, sizi tekrar kucaklayalım. Diasporanın laflarına değil, Türkiye'nin güçlü ve sıcak kollarına gelin. Tekrar eski günlerdeki gibi kardeş olalım. Anadolu herkese yetecektir"

ANTALYA (AA) - Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Ermenilerin Türklerle aynı topraklarda yıllarca beraber yaşadıklarını belirterek, "Biz diyoruz ki gelin, sizi tekrar kucaklayalım. Diasporanın laflarına değil, Türkiye 'nin güçlü ve sıcak kollarına gelin. Tekrar eski günlerdeki gibi kardeş olalım. Anadolu herkese yetecektir" dedi.

Antalya'da düzenlenen Türk-Ermeni İlişkileri Uluslararası Sempozyumu'na katılan Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Alanya Ticaret ve Sanayi Odasının (ALTSO) daveti üzerine ilçeyi ziyaret etti.

Prof. Dr. Caşın, Alanya'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Ermeni diasporasının Türkiye'nin suçlu olduğuna yönelik bir algı oluşturulması için kara propaganda yaptığını söyledi.

Osmanlılar zamanında Ermenilere "Millet-i sadıka" dendiğini anlatan Caşın, sadakatlerinden dolayı Ermenilerin Yahudi ve Rumlara göre daha önemli rütbelere getirildiğine işaret etti. Osmanlı'da yaklaşık 40 Ermeni'nin sadrazam olduğunu anlatan Caşın, "Bir Türk Mekke'ye hacca gittiği zaman dükkanının anahtarını Ermeni'ye verirdi. Ermeni de taşraya alışverişe gittiğinde dükkanın anahtarını Osmanlı Türkü'ne verirdi. Demek ki iki toplum bu kadar birbirine kaynaşmıştı" diye konuştu.

Ermenilerin düşmanı olmadıklarını, Türklerle aynı topraklarda yıllarca beraber yaşadıklarını belirten Caşın, şöyle konuştu:

"Biz diyoruz ki gelin, sizi tekrar kucaklayalım. Diasporanın laflarına değil, Türkiye'nin güçlü ve sıcak kollarına gelin. Tekrar eski günlerdeki gibi kardeş olalım. Anadolu herkese yetecektir. Bu vatandan ayrılan Ermeniler buraya tekrar gelebilirler. Birlikte yaşayabiliriz. Bu bakımından Alanya güzel bir örnek. Farklı milletlerden on binlerce insan burada yaşıyor."