Türk Folklor Müzesi'ni 4 bin 500 kişi gezdi

Türk Folklor Müzesi'ni 4 bin 500 kişi gezdi
Türk Folklor Müzesi'ni 4 bin 500 kişi gezdi
ANTALYA (AA) - Akseki ilçesinin Sarıhacılar Mahallesi'nde 22 Nisan'da girişimci Mustafa Kavasoğlu tarafından açılan Türk Folklor Müzesi, bugüne kadar...

ANTALYA (AA) - Akseki ilçesinin Sarıhacılar Mahallesi'nde 22 Nisan'da girişimci Mustafa Kavasoğlu tarafından açılan Türk Folklor Müzesi, bugüne kadar 4 bin 500 kişi tarafından ziyaret edildi.

Kavasoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 800 yıllık geçmişi olan Sarıhacılar Mahallesi'nde 22 Nisan'da açılan folklor müzesinin ilgi topladığını söyledi.

Müzenin Türkiye 'nin ilk ve tek folklor müzesi olduğunu ifade eden Kavasoğlu, "Müzenin açılışını dünya çocuklarının katılımı ile yapmıştık. Müzeyi yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine sunduk. Açılış tarihinden itibaren müzeyi 4 bin 500 gezdi. Her geçen gün ilgi artıyor" dedi.  

Yaklaşık 5 bin etnografik objenin sergilendiği müzenin düğmeli evlerin mimarisinde yapıldığını dile getiren Kavasoğlu, "Bu bina restore edilmedi, yeniden yapıldı. Bu çalışma yaklaşık 3 yıl sürdü. Müze için 1 milyon lira harcama yaptık. 30 yıldır biriktirdiğim eserleri burada sergilemenin mutluluğunu yaşıyorum" diye konuştu.

Kavasoğlu, müzede Anadolu insanının, Yörük kültüründe yakın tarihte kullanılan her türlü malzemenin bulunabildiğini vurgulayarak, ayrıca tarlada, bağda, bahçede kullanılan eşyaların da müzede görülebildiğini kaydetti. 


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  Antalya

  ,

  Anadolu

  ,

  Müze

  ,

  lira

  ,

  BİNA