Türk Kadın Konseyi Derneği üyeleri, ATSO Başkanı Çetin'i ziyaret etti

Türk Kadın Konseyi Derneği üyeleri, ATSO Başkanı Çetin'i ziyaret etti
Türk Kadın Konseyi Derneği üyeleri, ATSO Başkanı Çetin'i ziyaret etti
ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türk Kadınlar Konseyi Derneği Antalya Şubesi Başkanı Tülay...

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türk Kadınlar Konseyi Derneği Antalya Şubesi Başkanı Tülay Ersoy ve yönetim kurulu üyelerini ağırladı.

ATSO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre Çetin, Türk Kadınlar Konseyi Derneği'nin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Kadınların sosyal ve ekonomik hayatın her alanında yer alması gerektiğini vurgulayan Çetin, Türkiye 'de gelinen noktada kadınların sosyal hayat ve ekonomiye katılım düzeyinin yeterli olmadığını ifade etti. Kadınların gücüne katılım oranının Almanya, İsveç ve Danimarka gibi ülkelerde yüzde 70'ler düzeyinde olduğunun altını çizen Çetin, "Bu oran ülkemizde ne yazık ki yüzde 30'lar düzeyinde. TÜİK verilerine göre 11 milyondan fazla kadınımız kendisini 'ev kadını' olarak tanımlıyor" dedi.

İstatistiklere göre ülke nüfusunun yarısını kadınların oluşturduğunu ama birikimi, katma değeri ve yaratıcılığından yeterli düzeyde yararlanılmadığını belirten Çetin, "Kadınlarımızı sosyal hayatın ve ekonominin içerisine tam olarak dahil edemediğimiz için, bir bacağını tam olarak kullanamayan koşucu gibi topallayarak ilerliyoruz, istediğimiz hıza erişemiyoruz. Ülke olarak gelişmek, büyümek istiyorsak kadınlarımız her alanda ülkemizin kalkınma süreçlerinde yer almalılar" ifadesini kullandı. 

ATSO çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Antalya Kadın Girişimciler Kurulu'nun da çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ettiğini kaydeden Çetin, Türk Kadınlar Konseyi ile TOBB Kadın Girişimciler Kurulunu ortak projeler içerisinde görmek istediklerini belirtti.

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Antalya Şube Başkanı Tülay Ersoy, derneğin çalışmaları ve faaliyetleriyle ilgili bilgiler vererek, "Derneğimiz 1959 yılında kuruldu. Bugün 165 ülkede şubesi bulunan büyük bir kuruluşuz. Derneğimiz aynı zamanda adının başına 'Türk' adını almaya hak kazanan ilk kadın girişimidir" diye konuştu.

Dernek çalışmalarının kadınların sosyal ve ekonomik hayata girmesini destekleyici yönde olduğunu da belirten Başkan Ersoy, önümüzdeki dönemlerde TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu ile de ortak projelerde yer alabileceklerini bildirdi.