Türk Kızılayı Akseki'de kan topladı

Türk Kızılayı Akseki'de kan topladı
Türk Kızılayı Akseki'de kan topladı
ANTALYA (AA) - Türk Kızılayı Antalya Kan Merkezi, Akseki Rasih Kaplan Çay Bahçesi'nde kan bağışlarını kabul etti.Türk Kızılayı Kan Toplama Ekibi...

ANTALYA (AA) - Türk Kızılayı Antalya Kan Merkezi, Akseki Rasih Kaplan Çay Bahçesi'nde kan bağışlarını kabul etti.

Türk Kızılayı Kan Toplama Ekibi Sorumlusu Dr. Behçet Çırakkoca, yaptığı açıklamada, Akseki'ye üç ayda bir gelerek, periyodik olarak kan bağışlarını kabul ettiklerini söyledi.

Türk Kızılayı'nın ana vazifesinin, hastaların kan ihtiyacını karşılamak olduğunu belirten Çırakkoca, şöyle konuştu:

"Kan verebilmek için 18 yaşını bitirmiş olmak, 65 yaşından gün almamış olmak ve sağlıklı olmak gerekiyor. Sarılık gibi hastalıkları geçirmiş vatandaşlarımızdan kan alamıyoruz. Tansiyon ve şeker hastalarımızın kullandıkları ilaçlar, kan vermeye engel değildir. Bir formumuz var. Bu formu dolduruyorlar, ona göre biz de bağışları kabul ediyoruz. Kansızlık varsa tedavi olmayı öneriyoruz."

Kan vermenin insanlık görevi olduğunu vurgulayan Çırakkoca, milyonlarca insanın hayatlarını tanımadığı insanlara borçlu olduğunu ifade etti.

Kan vermenin sağlık açısından da birçok yararı olduğuna değinen Çırakkoca, "Kan bağışçısı her kan verdiğinde, AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz, kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur. Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür" dedi.

Kampanya kapsamında Akseki'de 35 ünite kan toplandığı bildirildi.