"Türk sinemasından büyük şeyler bekliyorum"

"Türk sinemasından büyük şeyler bekliyorum"
"Türk sinemasından büyük şeyler bekliyorum"
- New York Filmler Akademisi Sinema Bölümü Başkanı Cedrone: - "Türk sineması dünya ülkelerinde konuşuluyor ama maalesef yeteri kadar değil. Türkiye'de bir proje oluşursa ve bir film ortaya çıkarılıp, uluslararası festivallere götürülürse Türk sineması daha iyi duyulabilir" - "Türkiye'de amatörler ve profesyoneller bu heyecanlarını devam ettirirlerse kesinlikle çok daha güzel şeyler yapılabilir ve Türk sinemasından büyük şeyler bekliyorum"

ANTALYA (AA) - AYŞE YILDIZ - New York Filmler Akademisi Sinema Bölümü Başkanı Lydia Cedrone, Türk sinemasının dünya ülkelerinde konuşulmaya başladığını belirterek, "Türkiye'de amatörler ve profesyoneller bu heyecanlarını devam ettirirlerse kesinlikle çok daha güzel şeyler yapılabilir ve Türk sinemasından büyük şeyler bekliyorum" dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından, bu yıl 52'ncisi düzenlenen "Uluslararası Antalya Film Festivali" kapsamında Antalya'ya gelen Cedrone, AA muhabirine değerlendirmelerle bulundu.

Festivallerin önemli olduğunu, sanatçıları bir araya getirdiğini anlatan Cedrone, fikirlerin, filmlerin konuşulması açısından festivallerin önemine işaret etti.

Cedrone, bu festivalin Türkiye'nin film endüstrisinin büyümesini sağlayacağına dikkati çekerek, "Özellikle festivaldeki filmler, film forum, TRT filmleri platformu önemli. Türk sineması, insanları ortak bir yere topladı ve sinemanın gelişmesine ortak bir yol açtı" diye konuştu.

Daha önce İstanbul'a geldiğini ve öncesinde Türk sineması üzerine araştırma yaptığını anlatan Cedrone, "Bizzat Türk sinemasının yüzleriyle tanışma fırsatım oldu. New York Filmler Akademisi olarak da Türkiye'ye geldik. Akademiden gelen arkadaşlarla birlikte öncelikli olarak Türk sineması ve tarihi hakkında bazı şeyler öğrendik" ifadelerini kullandı.

Cedrone, "Türk sineması dünya ülkelerinde konuşuluyor ama maalesef yeteri kadar değil. Türkiye'de bir proje oluşursa ve bir film ortaya çıkarılıp, uluslararası festivallere götürülürse daha güzel bir yol açabilir Türkiye sineması için Türkiye sineması daha iyi duyulabilir" diye konuştu.

- Terör saldırılarının sinemaya etkisi

Sinemayla eğitimin birleştirilmesi gerektiğinin altını çizen Cedrone, sinemanın eğitim ortamında öğrenilmesinin önemli olduğunu, bunun sinemanın daha hızlı gelişmesine yardımcı olduğunu belirtti.

Cedrone, dünyada yaşanan terör olaylarına işaret ederek, şunları kaydetti:

 "Dünyada yaşanan terör olaylarının tabii ki sinema sektörüne etkisi oluyor. Umarım artık terör olayları sinema sektörünü kötü bir şekilde etkilemez ama medya şu anda bunu çok yaygınlaştırıyor. Sinema endüstrisinin bundan dersler çıkarmasını, daha iyi bir yöne yönelmesini umuyorum. Dünyada gereken şey önyargısız, uzlaşmacı ve barışçıl bir toplum umarım buna ulaşır, herkese bunu diliyorum."

- "Türk sineması hak ettiği kadar ilgi görmüyor"

Amerikalı yapımcı John Morrisey ise belgesel üzerinde çalıştığını vurgulayarak, "Hatta partnerim iki Oscar kazanmış insan. Şiddetin sonuçlarından bahseden bir belgesel filmi çekiyorum" diye konuştu.

Morrisey, Türk sinemasının hak ettiği kadar ilgi görmediğini dile getirerek, "Amerika'ya kadar ulaşmıyor filmler. Böyle festivalller, filmlerin ülkelere ulaşmasına olanak sağlıyor" dedi.