Türkçe öğrenmek için geldiler "ebruyu" öğrendiler

Türkçe öğrenmek için geldiler "ebruyu" öğrendiler
Türkçe öğrenmek için geldiler "ebruyu" öğrendiler
- Antalya'ya Türkçe öğrenmek için gelen 165 yabancı uyruklu öğrenci boş zamanlarında aldıkları eğitimle "ebru" sanatını öğrendi - Özel hazırlanmış boyalarla oluşturulan desenlerin kağıt üzerine aktarılması yoluyla yapılan sanatı öğrenen öğrenciler eserlerini 2 ay sonra sergileyecek

ANTALYA (AA) - ORHAN KUZU - Türkçe öğrenmek için Antalya'ya gelen 165 öğrenci, kökleri 9. ve 10. yüzyıla kadar uzanan ebru sanatını öğrendi.

Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (?TÖMER) Antalya şubesine Türkçe öğrenmek için gelen yabancı uyruklu öğrenciler, boş zamanlarında Antalya Uluslararası Sanat Platformu tarafından verilen ebru kurslarına katıldı. 

Azimleri sayesinde merak sardıkları ebru sanatını hızla öğrenen öğrenciler, yaptıkları birbirinden renkli desenleri sergilemek için gün sayıyor. 

TÖMER Antalya Şubesi İdari Koordinatörü Duygu Gülpınar Altuğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şube olarak 29 ülkeden 165 öğrenciye Türkçe öğrettiklerini ve eğitimlerin devam ettiğini söyledi. 

Dil öğretmenin yanı sıra Antalya'ya gelen öğrencilere kültür de aşıladıklarını ifade eden Altuğ, "Dil ve kültür hiçbir zaman birbirinden ayrılmaz. Öğrencilerimiz Türk kültürünün önemli sanatlarından biri olan ebruyu öğrenerek Türkçe'yi pekiştiriyor" dedi.

Antalya Uluslararası Sanat Platformu kurucusu ve resim öğretmeni Yusuf Özdemir de Antalya'da 9 yıldır toplum adına faydalı faaliyetler yaptıklarını anlattı.

Her yıl yeni bir proje geliştirdiklerinin belirten Özdemir, "Bu yıl ki projemiz ebru sanatını yabancı öğrencilere tanıtmak. Antalya Sanat Platformu olarak TÖMER'de dil eğitimi alan tüm öğrencilere ebru sanatını tanıtmak ve öğretmek amacıyla bir çalışma yaptık. Gördük ki ebru sanatına öğrencilerin ilgisi bir hayli fazla. Öğrencilerimiz ebruyu öğrendi. İlk eserlerini ortaya çıkarmak onları çok mutlu etti. 2 ay sonra sergi açacağız" diye konuştu. 

İran'dan Antalya'ya Türkçe öğrenmek için gelen Hediye Bahrami de internette gördüğü ebru sanatını Antalya'da öğrenmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. 

İki yıl önce Türkiye 'ye gelen ve Antalya'da bir Türkle evlenen Polonyalı Agnieszka Dizmen ise Türkçe öğrenmek için geldiği kursta ebru sanatını da öğrenmenin kendisini heyecanlandırdığını kaydetti. 

Dizmen, "Ebru sanatını ilk televizyonda gördüm ve çok yapmak istedim. Şanslıyım çünkü artık ebru sanatını öğreniyorum" dedi. 

Sekiz aydır Türkiye'de yaşayan Irak'lı Ahmet Hamit de web sayfalarında imrenerek baktığı ebru eserlerini açılan kurs sayesinde artık kendisinin de yapmaya başladığını ifade etti.