Türkiye 8. Stajyer Avukatlar Kurultayı

Türkiye 8. Stajyer Avukatlar Kurultayı
Türkiye 8. Stajyer Avukatlar Kurultayı
- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu: - "Biz avukatız, iş takipçisi değiliz. Avukatlığımızı tescilleyecek olan da hukukun üstünlüğüdür" - "Yarın o cemaat gider, işiniz nezdinde takip edeceğiniz kimse kalmaz. Yarın bu iktidar değişir, başka iktidar gelir. Başka iş takipçileri, sizin veya onların yerini alır. Olan her zaman avukata olur"

ANTALYA (AA) -  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "Biz avukatız,  takipçisi değiliz. Avukatlığımızı tescilleyecek olan da hukukun üstünlüğüdür" dedi.

Türkiye Barolar Birliği, Antalya Barosu Başkanlığı ve Antalya Barosu Staj Akademisi tarafından, Kundu Turizm Bölgesi'ndeki bir otelde, "Türkiye 8. Stajyer Avukatlar Kurultayı" düzenlendi. Kurultaya, Türkiye'nin farklı illerinden yaklaşık 250 stajyer avukat katıldı.

Feyzioğlu, burada yaptığı konuşmada, avukatlığın en büyük sorununun keyfilik olduğunu, keyfi bir düzene karşı çarpıştıklarını belirtti. Keyfiliğin ortadan kalkması için hukukun üstünlüğünün sağlanması gerektiğini vurgulayan Feyzioğlu, "Avukat o dosyaya fark yaratamıyor ve günün hakim konjonktürüne göre filanca cemaatin tanıdığı, falanca siyasilerin tanıdığı, falanca iş adamının tanıdığı kişi, 'Ben bu işi koparırım' dediğinde o işi alması vaka-i adiyeden olmuş ise o memlekette avukatlık uzatmaları oynamaktadır" dedi.

- "Olan her zaman avukata olur"

Türkiye'de bugün avukatlığın yerini, "iş takipçiliğinin aldığını" öne süren Feyzioğlu, "İş takipçiliği derken arzuhalciliği kastetmediğim çok açık. 'Yüksek yerlerde karar mercilerinde tanıdıklarım var' diyenlerden söz ediyorum ve bunların sıfatları ister avukat, ister müteahhit, isterse ne olursa olsun, bunların sıfatının avukat olmadığını söylüyorum" diye konuştu. 

Feyzioğlu, "Yarın o cemaat gider, işiniz nezdinde takip edeceğiniz kimse kalmaz. Yarın bu iktidar değişir, başka iktidar gelir. Başka iş takipçileri, sizin veya onların yerini alır" dedi. Feyzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz avukatız, iş takipçisi değiliz. Avukatlığımızı tescilleyecek olan da hukukun üstünlüğüdür. Hukukun üstünlüğü için yürüttüğümüz mücadele, kanunumuzun ilgili maddesinden kaynaklanan insan haklarını, temel hakları, demokrasiyi koruma görevinin çok ötesine geçmiştir, avukatlar için ekmek mücadelesine dönüşmüştür. Bazıları da demektedirler ki 'Ya, şu iktidarla al gülüm, ver gülüm iyi geçinsene.' Meslek örgütlerinin ve hele hele tarihte demokrasinin lokomotifi olmuş baroların iktidarlarla cici geçinmesi gibi bir zorunluluk asla yoktur. Bu cici geçinme, sadece ve sadece meslektaşların üzerinden ahlaksız tekliflerle yönetenlerin hayatını daha huzurlu kılmaya yöneliktir."

Feyzioğlu, baro başkanları "gözünü iktidarlara kırptığı zaman" hayatlarının bugünkünden çok daha kolay hale geleceğini ifade etti.

- "Stajyer avukat ucuz iş gücü"

Stajyer avukatların ucuz iş gücü olarak görülmeye başlandığını dile getiren Feyzioğlu, şöyle konuştu:

"Bunun yolu her bir büroya girip, 'Stajyere nasıl davranıyorsun' demek pek değildir. Bunun gerçekçi yolu şudur: Sivrisinekleri tek tek avlayarak, bataklığın verimini kurutamazsınız. Sivrisinekle mücadele etmek için bataklığı kurutmak gerekir. Buradaki bataklık, arz talep dengesindeki müthiş uçurumdur. Stajyer avukat arzı, talebin birkaç misli durumdadır. Bu durum da stajyer avukatların, avukatlar karşısında son derece zayıf bir duruma düşmelerine sebep vermektedir."

Kurultay iki gün sürecek.