Türkiye-Almanya Danışma Günleri

Türkiye-Almanya Danışma Günleri
Türkiye-Almanya Danışma Günleri
- SGK Yurtdışı Sözleşmeler ve Emeklilik Daire Başkanı Çalışkan: "Almanya'nın hukuk ve sosyal güvenlik sisteminin Türkiye'de ne kadar derin izler bıraktığını, yapılan toplantılarda gördük"

ANTALYA (AA) - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Alman Emeklilik Sigortası Kurumları tarafından düzenlenen " Türkiye -Almanya Danışma Günleri", Antalya'da başladı.

SGK Yurtdışı Sözleşmeler ve Emeklilik Daire Başkanı Hasip Çalışkan, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde gerçekleşen açılış kokteylinde, bu sene Türk-Alman Sosyal Güvenlik Sözleşmesinin 50. yılının kutlandığını, bundan dolayı önemli bir yılda bulunduklarını söyledi.

Bu bağlamda Kasım ayında Ankara 'da çok önemli uluslararası bir konferans düzenleyeceklerini belirten Çalışkan, "Almanya'nın hukuk ve sosyal güvenlik sisteminin Türkiye'de ne kadar derin izler bıraktığını, yapılan toplantılarda gördük. 'Biz onlardan etkilenirken, Almanya bizden nasıl etkilendi' diye düşündüğümüz zaman , Berlin'deki Türk lokantaları ve sokakları aklımıza geldi" dedi.

Çalışkan, danışma gününü en iyi hizmeti verecekleri Antalya'da yaptıklarını dile getirerek, bunun en büyük sebebinin çok sayıda Alman vatandaşının kentte yaşaması olduğunu kaydetti.

Alman Emeklilik Sigortası Kurumlarından Antalya'ya gelen heyetin başkanı Bernd Schmidt ise 8 yıl önce yapılan danışma günlerinin ardından ikinci kez kente geldiği için mutlu olduğunu ifade etti.

Sosyal güvencenin özellikte yaşlılıkta çok önemli olduğunu vurgulayan Schmidt, "Görevimiz hem Türk hem de Alman Sosyal Güvenliği ile ilgili vatandaşlarımıza tam anlamıyla danışma bilgisi ve yönlendirme vermek olacak" diye konuştu.

Konuşmaların ardından iki ülkenin sosyal güvenlik kurum uzmanlarınca Almanya'dan emekli olan Türkler veya Türkiye'de yaşayan Almanların sorunları ile ilgili danışma hizmeti verilmeye başlandı.

Danışma günleri, 7 Mayıs'a sona erecek.