"Türkiye bilardo sporunda dünyada ilk üçte"

"Türkiye bilardo sporunda dünyada ilk üçte"
"Türkiye bilardo sporunda dünyada ilk üçte"
- Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı Ercan: - "Hem oyuncu kapasitesi olarak hem de ilgi, oynanma olarak Türkiye'nin dünyanın ilk üç sırasında her zaman yeri vardır" - "Bilgisayar başında oturup, sanal ortamda yüzlerce, binlerce arkadaşı olan insanlar, maalesef sosyalleşme konusunda aynı başarıyı gösteremiyorlar ama bilardo sayesinde Türkiye'nin dört bir yanından arkadaşları, dostları olabiliyor"

ANTALYA (AA) - SİNAN ÖZMÜŞ -  Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı Ersan Ercan, hem oyuncu kapasitesi olarak hem de ilgi, oynanma olarak Türkiye'nin dünyanın ilk üç sırasında her zaman yerinin olduğunu belirtti.

Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 3 bant bilardoda dünyanın en iyisi olmak için Kore ile çekiştiğini belirterek, rakiplerinin son zamanlarda çok büyük atılımlar yaptığını söyledi.

Türk sporcularının sayısız defa dünya, dünya kupası ve Avrupa şampiyonlukları kazandığını hatırlatan Ercan, "Dört defa milli takımlar dünya şampiyonu olduk. Defalarca İstiklal Marşı'nı yurtdışında insanlara dinlettirdik. Her şampiyonada dünya şampiyonu olabilecek 5-6 tane çok üst düzey oyuncumuz var. Hem oyuncu kapasitesi olarak hem de ilgi, oynanma olarak Türkiye'nin dünyanın ilk üç sırasında her zaman yeri vardır" diye konuştu.

Ercan, 2012 yılında yapılan bir araştırmada, Türkiye'de futbol, basketbol ve voleyboldan sonra en çok oynanan 4. sporun bilardo olduğunun tespit edildiğini aktararak, ülkenin dört bir yanında bilardo oynandığını ifade etti.

Önümüzdeki yıllarda kamuoyuna bilardo sporunun ne kadar güzel ve temiz bir spor olduğunu anlatarak, çok daha fazla insana yaymayı düşündüklerini dile getiren Ercan, özellikle gençleri bilardo sporuna yönlendirmek istediklerini vurguladı.

- "Gençlik sanal ortamda sosyalleşemiyor"

Ercan, Türkiye'deki 12-17 yaş aralığındaki gençlerin sanal bir uyuşmanın pençesinde olduğunu, bilgisayar başından kalkamadıkları için de sosyalleşemediklerini savunarak, gençlere sanal ortamdan uzaklaşmak ve bir spor yapmaları için bilardoyu özellikle tavsiye ettiklerini söyledi.

Bilardonun bir spor ve aynı zamanda bir kültür olduğunun altını çizen Ercan, şöyle devam etti:

"Bilardo masasının üzerinde her şey vardır. Bilardo, matematik, fizik, geometri ve psikoloji dörtgeninin kusursuz bir şekilde sergilendiği, zarafet ve akıl oyunlarının üzerine kurgulanmış bir spordur. Son yıllarda yapılan başka bir araştırmada, bilardo masası olan okullarda öğrencilerin devamsızlıklarının azaldığı, matematik ve fizik derslerinde büyük bir artış olduğu istatistik olarak neticelendi. Yani bilardo bir spor olmasının yanında gençlere muhakeme ve hesap gücü kazandırıyor. Hayatlarında bir B,C,D,E planlarını yapmasını sağlıyor. Çünkü, masa üzerinde karşılaştığı problemleri, mutlaka hayatına da entegre ediyor. Aynı zamanda inanılmaz güzel bir sosyalleşme aracı. Bilgisayar başında oturup, sanal ortamda yüzlerce, binlerce arkadaşı olan insanlar, maalesef sosyalleşme konusunda aynı başarıyı gösteremiyorlar ama bilardo sayesinde Türkiye'nin dört bir yanından arkadaşları, dostları olabiliyor. Bilardo, hem temiz hem de muhakeme gücünü artıran mükemmel bir spor."

Ercan, bilardoyu önümüzdeki yıllarda okullara sokma girişimlerinin olacağını vurgulayarak, okullarda antrenörler eşliğinde dersler vererek, gençleri bilardo oynamaya teşvik edeceklerini kaydetti.