Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası sona erdi

Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası sona erdi
Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası sona erdi
- Bin 123 sporcunun katıldığı şampiyonanın son gününde büyük erkekler ve büyük bayanlar sağ kol müsabakaları yapıldı

ANTALYA (AA) - Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası, Antalya'da sona erdi.

Kemer ilçesindeki bir otelde düzenlenen şampiyonada bin 123 sporcu mücadele etti. Şampiyonanın son gününde büyük erkekler 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 100, 110 ve 110 kilo üstü sağ kol; bayanlarda da 50, 55, 60, 65, 70, 80 ve 80 kilo üstü sağ kol kategorilerinde müsabakalar gerçekleştirildi.

Müsabakaların ardından dereceye gören sporculara madalyaları ve başarı belgeleri federasyon yetkilileri tarafından verildi.

Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu Başkanı Niyazi Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1-7 Haziran tarihlerinde Bulgaristan'da düzenlenecek Avrupa Bilek Güreşi Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edecek milli takım seçmeleri için Türkiye Şampiyonası düzenlediklerini söyledi.

Geçen yıl düzenledikleri Türkiye Şampiyonasına 870 sporcu katılırken bu yıl bin 123 sporcunun katılmasının kendilerini sevindirdiğini dile getiren Kurt, "Geçen yıl gençler kategorisinde yarışan gençlerin bu yıl büyükler kategorisinde yarıştığını görmekten mutluluk duydum. Bu durum, bu sporun geleceği açısından umut verici" dedi.

Kurt, bilek güreşi sporunun okullara yayılmasını hedeflediklerini kaydetti.

Şampiyonanın son gününde alınan sonuçlar sonrası takımlar bazında sağ ve sol kol toplam puanda büyük bayanlarda  İstanbul birinci, Eskişehir ikinci, Düzce üçüncü oldu. Büyük erkeklerde ise Bayburt birinci, İstanbul ikinci, Eskişehir üçüncülüğü elde etti.

Sağ kol müsabakaları sonucunda dereceye giren sporcular şöyle oldu:

- Büyük Erkekler

55 kilo: Mehmet Çetinkaya

60 kilo: İsmail Ercan Bamya

65 kilo: Mehmet Ali Erdoğan

70 kilo: Engin Terzi

75 Kilo: Mirza Bilal 

80 kilo: Oğuzhan Koçak

85 kilo: Ünal Türkler

90 kilo: Yakup Duran

100 kilo: Ali Demirer

110 kilo: Mustafa Dinleyici

Artı 110 kilo: Arif Ertem

- Büyük Bayanlar 

50 kilo: Esra Kiraz

55 kilo: Sıgıta Terzi

60 kilo: Arzu Kuşlar

65 kilo: Zekiye Yıldırım

70 kilo: Sultan Sivrihisarlı

80 kilo: Aysun Melek Damar,

Artı 80 kilo: Zeynep Cebeci