Türkiye ile Katar Yüksek Stratejik Komite Dışişleri Bakanları Hazırlık Toplantısı

Türkiye ile Katar Yüksek Stratejik Komite Dışişleri Bakanları Hazırlık Toplantısı
Türkiye ile Katar Yüksek Stratejik Komite Dışişleri Bakanları Hazırlık Toplantısı
- Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: - ''(Yemen'deki olaylar) Birleşmiş Milletler kararına herkesin saygı duyması ve uygulaması gerekiyor ama görüyoruz ki Husiler bu kararları uygulamakta çekimser davranıyorlar, hatta ihlal ediyorlar'' - ''17 Mayıs'ta yapılacak toplantıya bizim de desteğimiz tamdır ve orada olumlu adımların, kararların çıkacağını umut ediyoruz'' - Katar Dışışleri Bakanı Atiyye: - ''(Yemen'de ateşkes) Bu kararın muhakkak uygulanması gerekmektedir''

ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yemen'deki olaylara ilişkin, ''Birleşmiş Milletler kararına herkesin saygı duyması ve uygulaması gerekiyor ama görüyoruz ki Husiler bu kararları uygulamakta çekimser davranıyorlar, hatta ihlal ediyorlar'' dedi.

Antalya'nın Belek Turizm Merkezi'ndeki bir otelde, Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti arasında Yüksek Stratejik Komite Dışişleri Bakanları Hazırlık Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantı kapsamında Bakan Çavuşoğlu, Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye ile görüştü.

Çavuşoğlu ile Atiyye, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada, Katarlı mevkidaşını Antalya ve Türkiye'de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. 

Katar ile Türkiye arasında Yüksek Stratejik Komite'nin Dışişleri Bakanları düzeyindeki ilk hazırlık toplantısını gerçekleştirdiklerini söyleyen Çavuşoğlu, ''Dolayısıyla Katar ile stratejik ortaklığımızı hayata geçirmek için bugün önemli bir adım attık'' diye konuştu. 

 Atiyye ile görüşmelerinde, komite toplantısının kasımda Katar'ın Doha kentinde düzenlenmesini kararlaştırdıklarını dile getiren Çavuşoğlu, bu toplantının hazırlıklarına başlandığını ifade etti.

- ''İlişkiler kardeşlik düzeyinde''

Bakan Çavuşoğlu, Katar ile Türkiye arasındaki ilişkilerin sadece stratejik değil kardeşlik düzeyinde olduğunu kaydetti. 

Her iki ülkenin birbirine güvendiğini ve birçok alanda, özellikle bölgesel konularda aynı düşündüğünü vurgulayan Çavuşoğlu, yıllardır işbirliğiyle çalışıldığını, ikili ilişkilerin her alanda ve her geçen gün daha da güçlendiğini söyledi. 

Katar'ın, Türk firmaları için çok önemli fırsatlar sunduğuna işaret eden Çavuşoğlu, ''Körfez bölgesinde Türk firmalarının en fazla yüklendiği ülke Katar. Müteahhitlerimiz bugüne kadar Katar'da 15 milyar dolarlık projeleri üstlenmiş durumda. Katar'ın 2030 vizyonu ve 2022 Dünya Kupası evsahipliği projelerinden faydalanmalıyız'' değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, yaptıkları ikili görüşmelerde, bu konuda Atiyye ile mutabık kaldıklarını bildirdi.

- ''Katar ve Türkiye'nin tutumları aynı''

Katar ile Türkiye arasında savunma sanayi alanında işbirliğinin her geçen gün güçlendiğini vurgulayan Çavuşoğlu, Türk firmalarının, Katarlı firmalarla ortak yatırım yapmak istediğini, firmaları desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Türkiye ile Katar arasındaki ticaret hacminin de arttığına dikkati çeken Çavuşoğlu, ''Katar ile ticaret hacmimiz 1,3 milyar dolara çıktı ama bu rakamla yetinmediğimizi her fırsatta söylüyoruz'' dedi. 

Bakan Çavuşoğlu, ticaretin daha fazla artması için birlikte çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Bölgesel konularda Katar ile Türkiye'nin aynı düşündüğünü anlatan Çavuşoğlu, Yemen, Suriye, Irak'taki gelişmeler ile çatışma, terör, kan, gözyaşı, zalim rejimler ve baskıların sona ermesi konusunda hemfikir olduklarını bildirdi.

Çavuşoğlu, bölgesel konularda ortaya atılan düşünce ve çözüm önerilerin objektif, adil ve dengeli olduğunu ifade etti.

Bölgenin gerçeklerini çok iyi bildiklerini ve iyi analiz ettiklerini dile getiren Çavuşoğlu, bölgedeki ülkelere istikrarın geri gelmesi için birlikte çalışacaklarını söyledi.

Terörün sona ermesi için çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Çavuşoğlu, ''Bölgemizde, özellikle Suriye ve Irak'ta, Suriye'deki rejim, diğer tarafta dağdaki terör örgütlerinin etkisiz hale gelmesi için koalisyon içinde aktif rol oynayan iki ülkeyiz. Amacımız bölgemizde barışın, istikrarın bir an önce tesis edilmesi'' diye konuştu.

- Türkiye'nin Yemen'e yaklaşımı

Bakan Çavuşoğlu, ''Yemen'deki çatışmalar ve ateşkes ilanıyla ilgili Türkiye'nin tutumunun'' sorulması üzerine ise Yemen'de kalıcı barış ve istikrarın tüm taraflar arasında kapsayıcı bir diyalogla gerçekleşeceğini düşündüklerini belirtti. 

Bu açıdan 17 Mayıs'ta Riyad'ta düzenlenecek ulusal diyalog toplantısının önemli adım olacağını vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Birleşmiş Milletler kararına herkesin saygı duyması ve uygulaması gerekiyor ama görüyoruz ki Husiler bu kararları uygulamakta çekimser davranıyorlar, hatta ihlal ediyorlar. En son Najran ve Cizan kentlerinde saldırılarda bulundular, biz bu saldırıları şiddetle kınıyoruz. Bunu ateş ve barışçıl siyasi çözüm fırsatına karşı atılmış bir adım olarak değerlendiriyoruz. Dolayısıyla burada kalıcı bir çözüm istiyorsak herkes alınan kararlara uymalı. 17 Mayıs'ta yapılacak toplantıya bizim de desteğimiz tamdır ve orada olumlu adımların, kararların çıkacağını umut ediyoruz.''

- Katar Dışişleri Bakanı Atiyye

Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye ise görüşmelerde iki ülkenin ilişkilerini değerlendirdiklerini söyledi. 

Mevcut ticaret hacminin geliştirilerek devam etmesi konusunda mutabık kaldıklarını ifade eden Atiyye, bölgesel sorunlara da değindiklerini anlattı. 

Hala Suriye'de kan akmasının kendilerini üzdüğünü belirten Atiyye, ''Bu baskının sona ermesi, akan kanın durması gerekiyor'' dedi. 

Yemen'deki çatışmalara değinen Atiyye, Husileri de içine alan mutabakat gerektiğini bildirdi.

Uluslararası toplantılar sırasında ortak öneme haiz konularda aynı tavırların izlenmesi konusunda mutabakata vardıklarını dile getiren Atiyye, salı günü Yemen'de ateşkesi öngören bir kararın yürürlüğe gireceğini söyledi. Atiyye, ''Bu kararın muhakkak uygulanması gerekmektedir. İnsani bir girişimdir, ilaç ve temel insani hizmetlerin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için bu ateşkes kararının devam etmesi gerekir'' diye konuştu.

Çavuşoğlu, daha sonra Atiyye ile golf aracına binerek toplantının yapıldığı salondan ayrıldı. Aracı Bakan Çavuşoğlu kullandı.