Türkiye mavi bayrakta dünya ikincisi

Türkiye mavi bayrakta dünya ikincisi
Türkiye mavi bayrakta dünya ikincisi
- TÜRÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Bayaz: - "İspanya 578 bayrak ile birinci, Türkiye 436 bayrak ile ikinci ve Yunanistan 395 bayrak ile üçüncü sırada yer aldı"

ANTALYA (AA) - Türkiye 'nin 436 mavi bayrakla İspanya'dan sonra dünya  ikincisi olduğu bildirildi.

Manavgat ilçesinde bu yıl mavi bayrak alan sahil, işletme ve plajlar için tören düzenlendi.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Cenk Halil Bayaz, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bu yıl 436 mavi bayrak almaya hak kazandığını söyledi.

Mavi bayrak sayısında Türkiye'nin İspanya'dan sonra ikinci sırada yer aldığına dikkati çeken Bayaz, "İspanya 578 bayrak ile birinci, Türkiye 436 bayrak ile ikinci ve Yunanistan 395 bayrak ile üçüncü sırada. Türkiye'nin 2014 mavi bayrak sayısı 397 idi. Bu yıl mavi bayrak sayımızda ciddi artış oldu" dedi.

- Dünyada en fazla mavi bayrak Antalya'da

Bayaz, dünyada en fazla mavi bayrağın bulunduğu kentin Antalya olduğunu açıkladı. 

Türkiye'deki toplam 436 mavi bayrağın 200'ünün Antalya'da bulunduğuna işaret eden Bayaz, "Antalya bu sayıyla hem Türkiye'nin hem de dünyanın en fazla mavi bayrağa sahip ili unvanını elinde bulunduruyor. Bu da Antalyamız için gurur kaynağıdır" diye konuştu.

Manavgat'ta bu yıl plaj ve işletmenin, 85 mavi bayrak almaya hak kazandığını belirten Bayaz, Antalya'nın ilçeleri arasında en fazla mavi bayrağın Manavgat'ta bulunduğunu kaydetti.

Manavgat Belediye Başkan Vekili Erşan Özden ise bu yıl Evrenseki ve Side halk plajlarının da mavi bayrak aldığını bildirdi. Mavi bayraklarla turizmin kazanacağını belirten Özden, belediye olarak mavi bayraklı sahillerin artmasına büyük önem verdiklerinin altını çizdi.

Konuşmalardan sonra Manavgat'ta mavi bayrak almaya hak kazanan işletmeler ve otellerin yetkililerine bayrakları teslim edildi.