Türkiye-Rusya İş Forumu ortak bildirisi

Türkiye-Rusya İş Forumu ortak bildirisi
Türkiye-Rusya İş Forumu ortak bildirisi
- Ortak bildiriden: "Zeybekci ve Ulyukayev, Hizmet Ticareti ve Yatırım Anlaşması ile ilgili müzakere sürecinin kapsamı ve yapısına ilişkin Müzakere Çerçeve Belgesi üzerinde anlaşmaya varmışlardır"

ANTALYA (AA) - Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından Antalya'da organize edilen  Türkiye -Rusya İş Forumu'nun ardından ortak bildiri yayımlandı.

Ortak bildiride, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev'in de hazır bulunduğu forumda, Türk ve Rus iş dünyasından temsilcilerin bir araya geldiği, ikili görüşmeler yaptıkları kaydedildi.

Bildiride, Zeybekci ve Ulyukayev'in 2014 yılı Aralık ayında Ankara 'da müzakerelere başlanılması konusunda mutabakat sağlanan Hizmet Ticareti ve Yatırım Anlaşması ile ilgili müzakere sürecinin kapsamı ve yapısına ilişkin "Müzakere Çerçeve Belgesi" üzerinde anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Bildiride, şu ifadelere yer verildi:

"Her ikisi de hizmet ticareti alanında lider ekonomilerden olan Türkiye ile Rusya arasında imzalanması planlanan bu anlaşma, mevcut yoğun ticari ilişkilerin temelini kuvvetlendirerek, daha da geliştirilmesi için bir çerçeve teşkil edecektir. Taraflar anlaşma kapsamında Dünya Ticaret Örgütü nezdindeki taahhütleri ötesinde, daha fazla açılımlar gerçekleştirerek her iki ülke için katma değer, istihdam ve ticaret hacmi artışı yaratmayı hedeflemektedir. Taraflar, ayrıca 1997 yılında imzalanan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması ile benimsenen ilkelere dayanarak yatırımcılara sağlanan hakların genişletilmesini amaçlamaktadır."

Ortak bildiride, müzakerelerin yapıcı bir yaklaşımla en kısa sürede tamamlanması hususunda mutabık kalındığı, birinci tur müzakerelerin 2015 yılı Haziran ayında Ankara'da gerçekleştirilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.