Türkiye Sakatlar Derneği Başkanlar Kurulu Toplantısı

Türkiye Sakatlar Derneği Başkanlar Kurulu Toplantısı
Türkiye Sakatlar Derneği Başkanlar Kurulu Toplantısı
- Toplantıya, Türkiye Sakatlar Derneği'nin 47 ilde bulunan 70 şube başkanı ve yöneticilerinden oluşan 163 kişi katıldı

ANTALYA (AA) - Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Başkanlar Kurulu Toplantısı, Antalya'nın Kemer ilçesinde gerçekleştirildi.

İlçedeki bir otelde düzenlenen toplantıya derneğin 47 ilde bulunan 70 şube başkanlarıyla yöneticilerinden oluşan 163 kişi katıldı.

Toplantı öncesinde AA muhabirine açıklama yapan TSD Genel Başkanı Şükrü Boyraz, aile gelirine bağlı olmaksızın sakatlara maaş bağlanması gerektiğini savunarak, Sakatlar Haftası'nın ilk günü olan 10 Mayıs'ta Ankara 'da bu kapsamda eylem planladıklarını söyledi.

Boyraz, 1976 yılında çıkarılan "65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun"da maaş bağlanacak kişilerde sadece herhangi bir sosyal güvencesi bulunmaması şartı arandığını, 2013'te yapılan Torba Yasa'da ise aile bireylerine gelir durumu kriterinin getirildiğini bildirerek, bunun sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmadığını savundu.

Boyraz, şöyle konuştu:

"Amcası zenginse, ağabeyi sigortalıysa, babası emekliyse sakatlık maaşı bağlanmıyor. Oysa biz diyoruz ki her insan kendisi bireydir. Bunun yaşaması için bir başkasına muhtaç etmeyeceksin. Türkiye Cumhuriyeti'nin olmazsa olmazlarından biri, sosyal hukuk devletiyiz diyoruz. Sosyal devlet yurttaşını bir başkasının sadakasına muhtaç etmeyen devlettir. Bu yasanın tekrar yürürlüğe girmesini istiyoruz." 

Şükrü Boyraz, konuyla ilgili hazırladıkları dosyayı TBMM'de grubu bulunan bütün siyasi partilerin grup başkan vekillerine sunduklarını belirterek, "5 Nisan öncesi bu yasanın tekrar yürürlüğe girebilmesi için çalışacaklarına söz verdiler ama maalesef gerçekleşmedi. Biz de 10 Mayıs Sakatlar Haftası'nda Ankara'da Türkiye genelinde örgütlü olan ve engel haklarından yoksun bulunan tüm dostlarımızla eylem planlıyoruz" dedi.

Toplantıya Antalya Vali Yardımcısı ve Kemer Kaymakam Vekili Halil Serdar Cevheroğlu da katıldı.

Öte yandan toplantı sonuçlarının bir rapor halinde daha sonra açıklanacağı kaydedildi.