"Türkiye turizmi her sorundan güçlenerek çıktı"

"Türkiye turizmi her sorundan güçlenerek çıktı"
"Türkiye turizmi her sorundan güçlenerek çıktı"
- Kültür ve Turizm Bakanı Ünal: - "(Rusya'nın Türkiye'ye ekonomik yaptırımları) Türkiye geçmişte benzer sorunları yaşadı ve Türkiye turizmi her sorundan güçlenerek çıktı çünkü biz aynı zamanda her sorunu fırsat olarak da görüyoruz" - "Turizm sektörünün temsilcileri rahat olsun. Biz herhangi bir şekilde Türkiye'nin, Türkiye turizminin bu süreçten zarar görmesine izin vermeyeceğiz" - "Devletlerarası, uluslararası ilişki başka bir şeydir, halkların birbiriyle kurduğu ilişki başka bir şey. O yüzden, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerde turizm her zaman yapıcı rol oynamıştır" -"Biz de Rus turistlerin Türkiye'yi neden tercih ettiklerini biliyoruz. Buradaki konforu, rahatlığı, duygusal rahatlığı çok iyi biliyorlar çünkü Türkiye turizm altyapısında dünyanın en iyi ülkelerinden biri. O yüzden ben bir sorun görmüyorum, rahat olsunlar"

ANTALYA (AA) - AYŞE YILDIZ - Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Rusya'nın Türkiye'ye ekonomik yaptırımlarına ilişkin, Türkiye turizminin geçmişte benzer sorunlar yaşadığını ve her birinden daha da güçlenerek çıktığını belirterek, "Turizm sektörünün temsilcileri rahat olsun. Biz herhangi bir şekilde Türkiye'nin, Türkiye turizminin bu süreçten zarar görmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya ile yaşanan krizden turizm sektörünün olumsuz etkilenmemesi için telafi edici, yapısal tedbirleri değerlendirdiklerini söyledi.

Türk turizminin yıllık 35 milyar dolar büyüklüğe sahip olduğunu belirten Ünal, "Sektörün bu süreçten etkilenmemesi veya herhangi bir şekilde zarar görmemesi için biz bakanlık olarak yapılması gereken her şeyi yapacağız, gerekli tedbirleri alacağız" diye konuştu.

- "Turizmde yeni pazar çalışmaları"

Bakan Ünal, turizm pazarlarını sürekli çeşitlendirmek gerektiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Bakanlık olarak daha önceden yaptığımız çalışmalar vardı. Hindistan'da 300 milyonluk nüfus var, tatil alışkanlığı olan ve değişik tatil yörelerini tercih eden. Şimdi o 300 milyonluk pazara dönük Hindistan'da daha önce sektörle birlikte yaptığımız bir çalışma vardı. Önümüzdeki günlerde yine İran'da bu konuda bir çalışma yapacağız. Yine Ortadoğu'ya dönük çalışmalarımız var. Şu anda Rusya ve bağımsız devletler topluluğunda, charter uçaklarına 6 bin dolarlık yakıt desteği söz konusuydu, 100 kişinin üzerinde yolcu taşıyan uçaklara dönük. Bunun kapsamını, Batı ve Kuzey Afrika'ya da dönük genişletme yönünde çalışmamız olacak. Bunlar, sadece pazarı çeşitlendirmek için yaptığımız çalışmalardan bazıları".

Sektörün de kendi çapında bazı çalışmalar yaptığına değinen Ünal, bakanlık olarak özellikle destinasyon yönetimi konusunda önümüzdeki süreçte yeni önlemler ve çalışmalar yapacaklarını aktardı.

- "Her sorunu fırsat olarak da görüyoruz" 

Ünal, Türkiye'nin geçmişte benzer sorunlar yaşadığına dikkati çekerek, "Türkiye turizmi her sorundan güçlenerek çıktı, çünkü biz her sorunu aynı zamanda fırsat olarak da görüyoruz. Şimdi bizim hükümet olarak sektörün herhangi bir şekilde bu süreçten zarar görmemesi birinci önceliğimiz" ifadesini kullandı.

Bu sorun üzerinden sektörün de kendisini yenilemesi, güncellemesi, yeni yapısal tedbirler alması gerektiğini dile getiren Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim de hükümet olarak özellikle Turizm Teşvik Kanunu'nda değişiklik yapmamız, destinasyon yönetimi konusunda yeni bakış açısı getirmemiz, Türkiye'nin tanıtımına ilişkin yeni bakış açışı ortaya koymamız (lazım), bunların hepsi bir fırsat. O yüzden rahat olsun turizm sektörünün temsilcileri, biz herhangi bir şekilde Türkiye'nin, Türkiye turizminin bu süreçten zarar görmesine izin vermeyeceğiz".

- "Bu süreci de rahat bir şekilde aşacağız"

Türkiye'nin dünyada en fazla turist çeken 6'ncı ülke olduğunu da hatırlatan Ünal, 2007'den bugüne kadar ortaya koydukları bütün hedefleri gerçekleştirdiklerini, 2009'daki küresel krizde bile Türkiye turizminin bundan etkilenmediğini anımsattı. 

Bu süreci de rahat şekilde aşacaklarını ifade eden Ünal, şunları söyledi:

"Bu süreçte psikolojik mücadele var. Yani sektörün moralini bozmaya dönük, Türkiye'ye gelecek turistin tercihini değiştirmeye dönük yürütülen psikolojik savaş var. Aynı zamanda pazarın önemli oyuncularından biri olduğu için Türkiye'ye gelen turisti kendi ülkesine almak isteyen diğer ülkelerin de şu anda Rusya'nın yürüttüğü kara propagandaya bilinçli olarak verdikleri destek var. Eğer bir de içeride birileri bunların ekmeğine yağ sürerse, bu herhalde en basit şekliyle art niyet olarak ifadelendirilir. O yüzden kimse moralini bozmasın, bu süreç gayet iyi şekilde yönetiliyor, sürecin yönetimiyle ilgili bir sorun yok".

Bakan Ünal, devletler arası politika ve uluslararası ilişkilerle halklar arasındaki iletişimin de birbirinden ayırt edilmesi gerektiğini belirterek, "O yüzden Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerde turizm, her zaman yapıcı rol oynamıştır. Biz de Rus turistlerin Türkiye'yi neden tercih ettiklerini biliyoruz. Buradaki konforu, rahatlığı, duygusal rahatlığı çok iyi biliyorlar çünkü Türkiye turizm altyapısında dünyanın en iyi ülkelerinden biri. O yüzden ben bir sorun görmüyorum, rahat olsunlar" ifadelerini kullandı.