Türkiye ve AB'de Gazetecilik Forumu

Türkiye ve AB'de Gazetecilik Forumu
Türkiye ve AB'de Gazetecilik Forumu
- Türkiye Gazeteciler Konfederasyon Genel Başkanı Kolaylı: - "Basın özgürlüğü demokrasinin vazgeçilmez unsurudur" - "Basın özgürlüğünün tam anlamıyla gerçekleşmemesinin bir nedeni de çoğu basın kuruluşunun farklı sektörlerde faaliyet gösteren güçlü sermaye kuruluşlarının elinde olmasıdır"

ANTALYA (AA) -  Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, basın özgürlüğünün gazetecilerin özgürlüğü anlamına gelmediğini belirterek, "Basın özgürlüğü demokrasinin vazgeçilmez unsurudur" dedi.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) tarafından yürütülen Medya Köprüsü Projesi kapsamında düzenlenen "Türkiye ve AB'de Gazetecilik Forumu", Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu'nda yapıldı.

Kolaylı, burada yaptığı konuşmada, iletişim teknolojileri hızla değişse de basın özgürlüğü kavramının önemini korumaya devam ettiğini söyledi. Halkın gerçekleri öğrenmesi ve  haber alması anlamına gelen basın özgürlüğünün gazetecilerin özgürlüğü anlamına gelmediğini vurgulayan Kolaylı, "Basın özgürlüğü demokrasinin vazgeçilmez unsurudur" dedi.

Kolaylı, gazetecilerin yazdığı yazılar, yaptıkları yorumlar ve haberler nedeniyle yargılandıklarını ifade ederek, Türkiye'de basın özgürlüğünün sağlanması gerektiğini belirtti.

Basın özgürlüğünün sadece yasal düzenlemelerle kısıtlanmadığına değinen Kolaylı, şöyle konuştu:

"Basın özgürlüğünün tam anlamıyla gerçekleşmemesinin bir nedeni de çoğu basın kuruluşunun farklı sektörlerde faaliyet gösteren güçlü sermaye kuruluşlarının elinde olmasıdır. Medya kuruluşları, patron baskısını kıramamaktadır. Öte yandan  gazete , televizyon, dergi, radyo, haber ajansı, internet ve elektronik yayıncılık sektörlerinde basın meslek ve etik ilkelerine uymayan kişiler boy göstermektedir. İsteyen herkes eğitimine, bilgi birikimine bakılmaksızın habercilik yapabilmektedir. Günümüz Türkiyesinde basın sektöründe yaşanan sorunların en büyük nedeni bu kuralsızlıktır."

- "Haberi şantaj aracı olarak kullanıyorlar"

Kolaylı, sadece okuma yazma bilmenin gazetecilik yapmak için yeterli olduğuna işaret etti. Gazeteciliğin, isteyen herkesin kuralsızca yapabildiği bir meslek olduğunu vurgulayan Kolaylı, "Bu durum ne yazık ki haberi şantaj aracı olarak kullanan bazı kişilerin, gazeteci kimliği ile karşımıza çıkmalarına da yol açmaktadır" ifadesini kullandı.

Türkiye'de basın sektörünün avukatlık, doktorluk, mali müşavirlik gibi mesleki standartlara sahip olmadığının altını çizen Kolaylı, basın mensuplarının saygınlığını yeniden kazanabilmesi için sektörde mesleki düzenlemeye gidilmesine acilen ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Basın çalışanlarının en temel sorunlarından birinin de olumsuz çalışma koşulları olduğuna dikkati çeken Kolaylı, "Sendikalaşmanın adeta hiç olmadığı basın sektöründe çalışan meslektaşlarımız düşük ücret almakta, uzun çalışma saatlerine katlanmakta, zor koşullar altında görev yapmaktadır. Günümüzde habercilik büyük fedakarlıklar gerektirmektedir" diye konuştu.

Foruma konuşmacı olarak katılan Nürnberger Nachrichten gazetesi editörü Joachim Hauck, Almanya'da basın özgürlüğünün kısıtlanmadığını, Alman basınının özgür bir ortamda çalıştığını savundu. Hauck, Türkiye'de kendisine en çok, Almanya'da gazetecilik görevini yerine getirdiği için tutuklanan gazeteci olup olmadığının sorulduğunu ifade etti.

AGC Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Yeni de cemiyet tarafından yürütülen Medya Köprüsü Projesi kapsamında Almanya'dan gazetecilerin Antalya'ya geldiğini anlattı.

Türk ve Alman gazetecilerin düzenlenen forumda gazeteciliği tartışacağını belirten Yeni, bu proje ile gazetecilerin ufuklarını genişletmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.