Türkiye Wushu Sanda Gençler ve Büyükler Şampiyonası

Türkiye Wushu Sanda Gençler ve Büyükler Şampiyonası
Türkiye Wushu Sanda Gençler ve Büyükler Şampiyonası
-Türkiye Wushu Federasyon İcra Kurulu Başkanı ve Dünya Wushu Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Akyüz: -"Bizim örf ve ananelerimize en uygun spor. Belki de bizim ata sporumuz. Her ne kadar Çin bu spora kendi ata sporu olarak sahip çıkıp bugünlere getirdiyse de Çin'e olan tarihsel yakınlığımızdan, Çin'de bulunan 200 milyon Müslümanın bu sporda çok etkin olmasından dolayı ben diyorum ki Wushu bizim ecdat sporumuz. "

ANTALYA (AA) - Türkiye  Wushu Sanda Gençler ve Büyükler Şampiyonası Antalya'da başladı.

Kundu bölgesindeki Kremlin Palace Otel'de başlayan şampiyonaya Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden 1048 sporcu katılıyor. Turnuva öncesi Dünya Wushu Şampiyonalarında derece yapan sporcuların yaptıkları gösteri büyük ilgi topladı.

Şampiyonayla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Türkiye Wushu Federasyon İcra Kurulu Başkanı ve Dünya Wushu Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi  Abdurrahman Akyüz, şampiyonanın rekor bir katılımla yapıldığını söyledi. Sanda Wushu'nun ikili mücadeleden oluşan bir dövüş bölümü olduğu ifade eden Akyüz,  Wushu Taolu Şampiyonası'nın ise önümüzdeki hafta Sakarya'da yapılacağını belirtti.  

Turnuvada Büyükler Sanda Takımını seçerek Dünya Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edecek sporcuları belirleyeceklerini ifade eden Akyüz,  Balkan Şampiyonası, Uluslararası Avrasya Wushu Turnuvası,  Necmettin Erbakan Wushu Turnuvası ve Avrupa Wushu Şampiyonası'na da katılıp milli takım sporcularını belirleyerek olimpiyatlarda Türkiye'yi emsil edecek sporcuları seçeceklerini kaydetti. 

Wushu sporuna Türklerin yabancı olmadığını ifade eden Akyüz, 2006'da müstakil bir federasyon olarak kurulduktan sonra lisanslı sporcu sayısının 65 binin üzerine çıktığını belirtti.

Akyüz, "Çok hızlı ilerleyen bir spor dalı. Aynı zamanda dünyada da çok hızlı ilerliyor. Son olimpiyat toplantısında alınan kararla Wushu tam olimpik bir spor oldu. 2020 olimpiyatlarında da yer alacak. Türkiye'de bu sporun önemi anlaşıldı. Dileğimiz sporu yönetenlerimizin de bu spora önem vermeleri. Bu gerçeği onlar da farketsinler." diye konuştu.

Wushu'nun olimpiyatlarda tam bir madalya kaynağı olduğunu da belirten Akyüz, şöyle devam etti:

"2014 yılı Gençlik Olimpiyatları'nda 5 sporcuyla 3 madalya aldık. Olimpiyatlardan da inşallah boş çıkmayacağız. 2020 olimpiyatlarında hedefimiz  5'i altın olmak üzere en az 10 madalya.  Wushu'ya tanınan kota yüksek olursa bu daha da çok olacak. Wushu, Türk sporuna da bir ivme katacak. Wushu sporu insan sağlığı açısından zihinsel, bedensel gelişime katkı sağlıyor. Tam bir sağlık, şifa sporu. Bu yönüyle insanımızın sağlıklı yetişmesine katkı sağlayabilir."

Türk halkının örf ve ananelerine en uygun sporun Wushu olduğunu da kaydeden Akyüz, "Bizim örf ve ananelerimize en uygun spor. Belki de bizim ata sporumuz. Her ne kadar Çin bu spora kendi ata sporu olarak sahip çıkıp bugünlere getirdiyse de Çin'e olan tarihsel yakınlığımızdan, Çin'de bulunan 200 milyon Müslümanın bu sporda çok etkin olmasından dolayı ben diyorum ki Wushu bizim ecdat sporumuz. Bu sporu bugüne kadar Çin'liler sahiplenmiştir. Bugün biz bunu daha da ileriye taşıyabiliriz" şeklinde konuştu.

Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı Mehmet Zeki Akıncı ile çok sayıda sporseverin izlediği şampiyona 8 Nisan'da sona erecek.