Türkiye'de Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı

Türkiye'de Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı
Türkiye'de Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı
- Program kapsamına Antalya'da 48 okula 200 bisiklet dağıtıldı - Antalya Valisi Türker: - "Hem beden hem akıl hem de ruh sağlığı yönünden gençleri çok iyi yetiştirmemiz lazım"

ANTALYA  (AA) - Sağlık Bakanlığınca yürütülen " Türkiye 'de Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında Antalya'da 48 okula 200 bisiklet verildi.

Antalya Valisi Muammer Türker, Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde düzenlenen bisiklet teslim töreninde yaptığı konuşmada, dünya nüfusunun giderek yaşlandığını söyledi.

Dünyanın gelişmiş ülkelerinden ABD'de ortalama yaşın 39, Avrupa'nın birçok ülkesinde ise 42-43 civarında olduğunu bildiren Türker, Almanya gibi bir ekonomi devinde yaş ortalamasının 47'nin üstünde bulunduğunu kaydetti.

Türkiye'nin ise yaş ortalamasının 30 civarında olduğunu anlatan Türker, şöyle devam etti:

"Bu, nüfusumuzun genç olduğu anlamına geliyor. Yani ülkemizin nüfusunun yüzde 50'si 30 yaş ve altı gençlerden oluşuyor. Nüfusumuz çok dinamik ve gelecek vadediyor. Hem ekonomik hem de siyasi bir güç olarak çok önemli potansiyele sahibiz. En önemli varlıklarımızdan biri bu genç nüfustur. Genç nüfusu devlet olarak milletimizin her türlü imkanını kullanmak suretiyle çok iyi eğitiyoruz. Eğer bunları iyi yetiştirmez, geleceğe hazırlamazsanız bu sefer sıkıntılar baş gösterir. Onun için hem beden hem akıl hem de ruh sağlığı yönünden gençleri çok iyi yetiştirmemiz lazım."

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay da Antalya'daki 430 bin öğrenciyi iyi şekilde yetiştirme gayreti içerisinde olduklarını, kentin göç alması nedeniyle farklı kültürlerden oluştuğunu ifade etti.

"Hedefimiz ortak bir kent kültürü oluşturarak milli ve manevi değerlerine sahip bir gençlik yetiştirmek" diyen Gülay, hayırseverlerin de desteğiyle Antalya'da modern birçok okul yapıldığını belirtti. 

Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıklarının ortak projesinin Antalya'da uygulanmasının kendilerini heyecanlandığını dile getiren Gülay, öğrencilerin derslerden sonra bu tür sportif faaliyetlerle uğraşmalarını istediklerini söyledi.

Dağıtılan 200 bisikleti 48 okulumuza vereceklerini bildiren Gülay, "Antalya, velilerimizle gerçekten spora önem veren bir kent. Okullarımızda 106 bin 461 lisanslı öğrencimiz var. Nüfusa göre sıralama yaptığınızda Türkiye birincisi olarak bakanlıklarımız ilan ediyor" dedi. 

Antalya Halk Sağlığı Müdürü Murat Özdemir ise yapılan araştırmalarda dünyada olduğu gibi Türkiye'de de obezite sıklığının arttığını, özellikle çocuk ve gençleri etkisi altına almaya başladığının görüldüğünü vurguladı.

Özdemir, 0-5 yaş grubu çocuklarda obezite sıklığının yüzde 8,5, fazla kiloluluğun ise yüzde 17,9 olduğunu vurgulayarak, "Türkiye genelinde 19 yaş ve üzeri tüm yetişkin bireylerde obezite görülme sıklığı yüzde 30,3, hafif şişmanlık görülme sıklığı ise yüzde 34,6'dır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Türker, Gülay ve Özdemir tarafından "Okullarda Fiziksel Aktivitenin Artırılması İşbirliği Protokolü" imzalandı.

Daha sonra da bisikletler, öğrencilere verildi.