Türkiye'den seçim manzaraları

Türkiye'den seçim manzaraları
Türkiye'den seçim manzaraları
- Manisa'nın Yunusemre ilçesinde bir veteriner hekim, "Evet" mührünü alnına bastı - AGİT Sınırlı Seçim Gözlem Heyeti'nden 2 kişi, Beypazarı'nda incelemelerde bulundu - Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, oy kullanmaya koltuk değnekleriyle geldi - Elazığ'da yatalak hasta 83 yaşındaki Besime Acar, oyunu görevlilerin yardımıyla ambulansta kullandı

ANTALYA (AA) - Milletvekilliği genel seçiminde tüm yurtta oy verme işlemi devam ediyor.

Manisa'nın Yunusemre ilçesindeki 23 Nisan Ulusal Egemenlik İlkokulunda oyunu kullanan veteriner hekim Bora Benli, "Evet" mührünü alnına bastı.

Tepki amaçlı hareket ettiğini belirten Benli, "41 yaşındayım. Daha önce birçok partiye oy verdim. Vatanı, milletini seven görünümlü bütün partilere oy verdim. Bu sefer de kendime vermeye karar verdim" diye konuştu.

- Oy kullanmaya ambulansla gitti

Kula ilçesinde nefes darlığı nedeniyle yürüme zorluğu çeken 89 yaşındaki Hatice Uzunpınar, Evde Sağlık Hizmetleri Merkezi'nin ambulansıyla sandığa gitti.

Kula 4 Eylül Mahallesinde ikamet eden Uzunpınar, oy kullanacağı okula gidebilmek için Manisa İl Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Kula Evde Sağlık Hizmetleri Merkezinden yardım istedi. Sağlık görevlilerince evinden alınan yaşlı kadın, ambulansla oy kullanacağı Selim Sabahat Palanduz Anadolu Lisesine getirildi. Oy kullanacağı 1122 numaralı sandığın bulunduğu sınıfa sedyeyle taşınan Uzunpınar, kızının yardımıyla oyunu kullandıktan sonra ambulansla evine götürüldü.

Her seçimde oyunu mutlaka kullandığını ifade eden Uzunpınar, "Vatanım için oy kullanmaya geldim. Allah'ım güç ve sağlık versin. Ne iyiyse Allah onu versin. Hakkımızda hayırlısı ne ise o olsun" dedi.

- Huzurevi sakinleri oylarını kullandı

Antalya'da, aralarında engellilerin de bulunduğu huzurevi sakinleri sandık başına gitti. 

Konyaaltı ilçesindeki Fethi Bayçın Huzurevinde kalan 68 vatandaş, Dr. İlhami Tankut Anadolu Lisesinde oylarını kullandı. Yürümekte zorluk çeken huzurevi sakinleri, görevliler eşliğinde vatandaşlık görevlerini yerine getirdi.

Huzurevi sakinlerinden 83 yaşındaki Ramazan Aksakal, her vatandaşın mutlaka seçimde sandık başına giderek, ülkenin geleceği açısından görüşünü düşüncesini sandığa yansıtması gerektiğini söyledi. 

1954'den bu yana her seçimde oyunu kullandığını hatta seçimlerde görev aldığını dile getiren emekli öğretmen Aksakal, "Memleketi kim iyi idare ediyorsa ondan yana oyumuzu kullanmalıyız. Bir vatandaşlık görevini yapmış olacağız. Gençlerimizin de bu görevi ihmal etmemelerini öneriyoruz" dedi. 

Tekerlekli sandalyeyle oy kullanmaya gelen Ferdane Azbuz da her seçimde mutlaka oyunu kullandığını belirtti. 

Seçimin ülkeye hayırlı olması temennisinde bulunan Azbuz, "Hangi parti kazanırsa kazansın yeter ki milletimize, devletimize, hayırlı bir kişi olsun. Sağcı, solcu önemli değil, önemli olan o kişinin hizmeti, bu ülkeye kazandıracakları" diye konuştu.

- Belediye başkanı koltuk değnekleriyle geldi

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinin Belediye Başkanı Muhittin Böcek, sol bacağındaki kas yırtılması nedeniyle oy kullanmaya koltuk değnekleriyle geldi.

Oğlu Gökhan Böcek'in eşlik ettiği Başkan Böcek, oy kullanacağı Gazi Mustafa Kemal İlkokulunda vatandaşların ilgisiyle karşılaştı. Böcek, oyunu 1060 numaralı sandıkta kullandı. 

Böcek yaptığı açıklamada, yoğun bir propaganda döneminden sonra artık son sözü vatandaşların söyleyeceğini belirterek, "Her vatandaş gibi görevimizi yerine getirdik. Seçimlere yoğun bir katılımın olduğunu gözlemliyoruz. Demokrasinin vazgeçilmezi olan seçim sonuçları ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun" dedi.

- Ambulansta oy kullandı

Elazığ'da yatalak 83 yaşındaki Besime Acar, genel seçim için oy kullanmak üzere 112 Acil Servis ekiplerince götürüldüğü okulda, ambulansta oy verdi.

Sanayi Mahallesi'nde oğluyla yaşayan Acar'ın oyunu kullanabilmesi için yakınları 112 Acil Servis'ten yardım istedi. Sağlık görevlileri ve komşularının yardımıyla 3. kattan portatif sedye yardımıyla indirilen yaşlı kadın, ambulansla oyunu kullanacağı 60. Yıl İlkokuluna götürüldü.

Kimliğini verdiği sandık görevlisince nasıl oy kullanılacağı yönünde bilgilendirilen Acar, sandık görevlilerinin hakemliğinde oyunu ambulansta kullandı.

Yatalak olmasına rağmen bir vatandaşlık görevi olarak her seçimde oyunu kullandığını dile getiren Acar, "Oyum helal olsun, biraz eziyetli oldu ama yapacak birşey. Herkes oyunu kullansın. Allah hepsinin yardımcısı olsun, kimseye acı vermesin" dedi.

Acar'ın oğlu Hanifi Çiçek (52) ise herkesin bu durumda olan hastalarına zor da olsa oyunu kullanabilmeleri için yardımcı olmaları gerektiğini belirterek, "Her vatandaş bu duyarlılığı göstermelidir. Annemizi zor da olsa oy kullanmaya götürdük. Yardıma gelen komşularımıza ve 112 personeline teşekkür ediyorum. Oyumuzu kullandık, memleketimiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum" diye konuştu.

- AGİT heyeti Beypazarı'nda

Milletvekilliği genel seçimlerini izlemek üzere Türkiye 'de bulunan  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Sınırlı Seçim Gözlem Heyeti'nden 2 kişi, Beypazarı ilçesinde incelemelerde bulundu.

Heyet üyeleri Jürgen Klimke ve Egon Jüttner, sandık kurullarının çalışmalarını izleyip, oy verme işlemlerini takip etti.

Gözlemci Jürgen Klimke, AGİT gözlemcisi olarak milletvekilliği genel seçimlerini takip etmek üzere heyet halinde Beypazarı'na geldiklerini ve oy kullanılan sandık çevrelerini gezdiklerini söyledi.

Sandık başkanı ve kurul görevlileriyle bilgi alışverişinde bulunduklarını anlatan Klimke, şöyle konuştu:

"Beypazarı ilçesinde, oy kullanılan bölgelerde, seçmenleri ve nasıl oy kullandıklarını izledik. Beypazarı'nda şimdiye kadar gezdiğimiz sandık çevrelerinde herhangi bir sıkıntı görmedik. Bizler sadece gözlemci olarak buradayız. Belli bir bilgiyi alıyoruz ve AGİT'e aktarıyoruz. AGİT de seçimlerin ardından değerlendirmelerde bulunuyor."