Türkiye'nin en yoğun ikinci havalimanı

Türkiye'nin en yoğun ikinci havalimanı
Türkiye'nin en yoğun ikinci havalimanı
- ICF tarafından işletilen Antalya Havalimanı Türkiye'de ikinci, Avrupa'da 14'üncü, dünyada ise 56'ncı en yoğun havalimanı olarak faaliyet gösteriyor - Havalimanında 2014 yılında 178 bin uçuş ile gelen 6 milyon iç hat, 23 milyon dış hat olmak üzere 29 milyon yolcu ağırlandı - ICF Yönetim Kurulu Üyesi Döngel: - "Mayıs sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 gibi bir küçülme yaşadık. Rusya'daki ana pazarımızda yüzde 34-35 civarında düşme var" - "Temmuz ve Ağustos aylarındaki toparlanmayla bu yılı tek haneli daralmalarla kapatırız diye düşünüyoruz"

ANTALYA (AA) - SİNAN ÖZMÜŞ - Geçen yıl iç ve dış hatlarda 29 milyon yolcuyu misafir eden Antalya Havalimanı, Türkiye 'nin en yoğun ikinci havalimanı konumunda.

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden Antalya'da, Fraport-IC İçtaş Antalya Havalimanı Terminal Yatırım ve İşletmeciliği (ICF) tarafından işletilen Antalya Havalimanı, kente gelen turistlerin büyük bölümünü ağırlıyor.

2011 yılında "10-25 milyon yolcu" kategorisinde " Avrupa 'nın En İyi Havalimanı" ödülünü alan havalimanı, bu yıl da "25 milyon ve üzeri yolcu" kategorisinde finale kaldı.

- 2014 yılında 29 milyon yolcu ağırladı

ICF Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Döngel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya Havalimanı'ndaki iç, dış ve CIP terminallerinin 180 bin metrekare kapalı alanı bulunduğunu, saatlik yolcu kapasitelerinin 11 bin kişi olduğu söyledi.

Yıllık 37 milyon yolcu kapasiteleri bulunduğunu bildiren Döngel, 28'i köprü olmak üzere 98 uçak park pozisyonuna sahip olduklarını belirtti.

"2014 yılında 49 bin iç hat, 129 bin de dış hatta toplam 178 bin uçuşla gelen 6 milyon iç hat, 23 milyon dış hat olmak üzere 29 milyon yolcuyu ağırladık" diyen Döngel, ağırlanan yolcu sayısı bakımından Türkiye'nin ikinci, Avrupa'nın 14'üncü, dünyanın da 56'ncı en yoğun havalimanı olduklarını vurguladı.

 Döngel, 2014 yılında havalimanlarından 55 farklı ülkede 309 farklı varış noktasına 150'den fazla yerli ve yabancı havayolu şirketinin sefer düzenlediğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"2014 yılında bir önceki yıla göre yolcu sayısında iç hatlarda yüzde 12, dış hatlarda yüzde 3 büyüme gerçekleştirerek toplamda yüzde 5 artış sağladık ancak bu yıla iyi başlayamadık. Ukrayna'daki jeopolitik belirsizlik, Rusya'daki ekonomik kriz, Avrupa'daki ekonomik durgunluk, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırlarında yaşanan olaylar, Avrupa'da bunun risk algılaması turizmi olumsuz etkiledi. Mayıs sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 gibi bir küçülme yaşadık."

Türkiye'nin Rusya'daki ana pazarında yüzde 34-35 civarında düşme olduğuna değinen Döngel, "Avrupa'daki ülkelerde Almanya dışında bir daralma yaşadık ama Alman pazarında yüzde 14'lük büyüme gerçekleşti. Düşüşün temmuz ve ağustos aylarında toparlanacağını umuyoruz. Haziran ayında ilk 20 günlük rakamlar bunu gösteriyor. Rusya'daki düşüş yüzde 24-25'lere kadar geldi. Alman pazarındaki güçlü büyüme devam ediyor. Temmuz ve ağustos aylarındaki toparlanmayla bu yılı tek haneli daralmalarla kapatırız diye düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

- Turistler havayolunu tercih ediyor

Döngel, Türkiye'ye gelen turistlerin yaklaşık yüzde 70'inin, Antalya'ya gelenlerin ise tamamına yakınının havayolunu tercih ettiğini belirterek, bu nedenle turizm ve havacılık sektörlerinin beraber büyümek zorunda olduğunu söyledi.

Direkt ve tarifeli seferler yoluyla yolcu sayısını artırmanın öncelikli hedefleri arasında olduğuna dikkati çeken Döngel, bu doğrultuda çeşitli uluslararası forumlara katılıp, yeni havayolları ve yeni destinasyonlar oluşturmaya, mevcut destinasyonlarda frekans artırmaya çalıştıklarını bildirdi.

Bu çabalar sonucunda bu yıl için yaklaşık 300-350 bin ek yolcu kapasitesi yarattıklarını, bunun turizmin iyi gitmediği bu dönemde iyi bir gelişme olduğunu vurgulayan Döngel, en son "Jet2.com" ile Chicago forumunda yaptıkları anlaşma ile İngiltere'nin 5 noktasından haftada 5 sefer konulduğuna işaret etti.

- Sürdürülebilir Kalite ve Çevreye Yönelik Çalışmalar 

Döngel, çevre konusunun son 10 yılda Avrupa'da artan öneme sahip olduğunu belirterek, Avrupa'daki birçok ülkede ve havacılık sektöründe yasal düzenlemeler yapıldığını anlattı.

Kamuoyunda yükselen çevre bilinci ile turizmde yeşil destinasyonun bir tercih sebebi haline geldiğini vurgulayan Döngel, günümüzde sürdürülebilir turizmin en önemli iki bacağından birinin çevrenin korunması olduğunu söyledi.

Döngel, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün başlattığı "Yeşil Havalimanı" projesine katılan ilk havalimanı olduklarını ve "Yeşil Havalimanı" sertifikası aldıklarını ifade etti.

TSE'den Çevre Yönetim Sistemleri TS ISO EN 14001:2004 belgesi aldıklarını bildiren Döngel, 2009 yılından beri Avrupa Havaalanları Birliği projesi kapsamında sürdürülen karbon emisyonunu azaltma çalışmalarında da bu yıl en üst düzey olan karbon emisyon sıfırlama belgesini aldıklarını dile getirdi.

- Müşteri memnuniyeti yüzde 79,9

Döngel, ISO 9001 Kalite ve ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti ve Şikayet Yönetim Sistemi kapsamında belirledikleri müşteri odaklı politika ve hedefleri ile hem müşteri memnuniyetini ölçtüklerini hem de beklentileri algıladıklarını belirtti.

Döngel, "Müşteri memnuniyeti ölçümünde 2014 yılında 100 üzerinden 79,9 puan aldık. Bu, çok önemli bir oran ama sektör çok dinamik. Bugün müşteri memnuniyeti sağlıyor olmanız, yarın da sağlayabileceğiniz anlamına gelmez. Çünkü müşterilerin hem fikirleri hem de beklentileri değişiyor" dedi.

Avrupa Havalimanları Birliği tarafından verilen 10-25 milyon yolcu  kategorisinde "Avrupa'nın En İyi Havalimanı" ödülünü 2011 yılında aldıklarını bildiren Döngel, şunları kaydetti:

"En iyi havalimanı belirlenirken faaliyetleri, yolculara ve havayollarına yönelik hizmetleri, operasyonları, güvenlik hizmetleri, ticari alanların hizmetleri, çevreye duyarlılık ve sosyal paydaşlarla iletişim de değerlendiriliyor. Bu ödül, havalimanı işletmeciliğinde doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi. 2014 yılı için de "25 milyon ve üzeri" kategorisinde başvuruda bulunduk. Sonuçları bu ay sonunda açıklanacak. Orada da ilk üç havalimanı arasına kaldık. Birinci seçilir miyiz bilmiyorum ama 25 milyon ve üzeri yolcu kapasiteli kategorisinde Avrupa'nın ilk üç havalimanından biriyiz. Bu açıdan da son derece mutluyuz."