TÜRKKÖK ile 5'inci hastaya ilik Antalya'da nakledildi

TÜRKKÖK ile 5'inci hastaya ilik Antalya'da nakledildi
TÜRKKÖK ile 5'inci hastaya ilik Antalya'da nakledildi
- Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş: - "2015 yılı nisan ayından itibaren TÜRKÖK'e 50 bin gönüllü verici başvurdu"

ANTALYA (AA) - Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKKÖK) Projesi kapsamında, Antaya'da bir yaşındaki çocuğa, 28 yaşındaki üniversite öğrencisi kızın iliği nakledildi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde gerçekleştirilen nakille ilgili düzenlenen toplantıda, bir yaşındaki Kübra Doğan'a nakledilen iliğin TÜRKKÖK Projesi ile bulunduğunu belirtti. Gümüş, kemik iliği nakli sayısını artırmak amacıyla TÜRKKÖK'ün kurulduğuna dikkati çekerek, amaçlarının ülkedeki vericileri bularak alıcılarla eşleştirip kemik iliği nakli yapmak olduğunu kaydetti.

Projeyi Kızılay ile gerçekleştirdiklerine işaret eden Gümüş, "2015 yılı nisan ayından itibaren TÜRKKÖK'e 50 bin gönüllü verici başvurdu. 50 bin gönüllüden Türkiye'deki hastalara 10'da 10 ve 10'da 9 uyumlu 129'u uyumlu kemik iliği bulundu. 500 bin vericimiz olursa Türkiye'deki bir yılda ilik nakli bekleyen bütün vakaları çözmüş olacağız. Bugün beşinci kemik iliği naklini gerçekleştiriyoruz. Altıncı nakil de Antalya'da yapılacak" dedi.

Gümüş, Türkiye'de yaklaşık bin kemik iliği nakli bekleyen hasta bulunduğunu vurgulayarak, bunların büyük bir kısmına yurtdışından özellikle Fransa, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerden kemik iliği bulmaya çalıştıklarını ifade etti. Ülke kaynağından bu hastalara kemik iliği bulanabilirse uyuşmanın daha yüksek olduğunu dile getiren Gümüş, küçük bir kan vererek herkesin gönüllü verici olabileceğini belirtti.

Gümüş, gönüllü sayısını hızla artırmayı hedeflediklerini ifade ederek, "Gönüllülerin konaklama, ulaşımı Bakanlık tarafından karşılanıyor. Bu projede büyük bir özveri var. Bir kişinin hayatını kurtarmak bile bizim için çok önemli" diye konuştu.

Kemik iliği naklinin maliyetiyle ilgili de bilgi veren Gümüş, "Yurtdışından kemik iliği gelmesi halinde bunun SGK'ya maliyeti 70 bin lira. Bu projeyle ise maliyet 15 bin liraya düşüyor" dedi.  

Nakli gerçekleştiren Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alphan Küpesiz ise bir yaşındaki Kübra'nın hemofagositik lenfohistiositoz adı verilen genetik bir hastalığının bulunduğunu söyledi. Hastalığın kendini bir yaşından itibaren göstermeye başladığını dile getiren Doç. Dr. Küpesiz, "Verdiğimiz iliğin nasıl sonuç verdiği 14-20 gün içerisinde göreceğiz. 'Kemik iliği tuttu' diyebilmemiz içinse 1 ay beklememiz gerekecek" dedi.

Kübra Doğan'ın Konya'da çiftçilik yapan babası Cumali Doğan ise hastalığın 4 ay önce ortaya çıktığını ifade etti. İlik bulunacağı umudunun hiç olmadığını anlatan Doğan, "Bu kadar kısa süre içerisinde ilik bulunacağını tahmin etmemiştim. Çok mutluyum. Umarım kızım kısa sürede sağlığına kavuşur" diye konuştu.