TÜROFED Başkanı Ayık:

TÜROFED Başkanı Ayık:
TÜROFED Başkanı Ayık:
- "Bölgelere göre okulların açılış ve kapanış tarihlerinin ayarlanması gerek" - "Erken rezervasyonla Türkiye'de seyahat eden insan sayısını artırmak istiyoruz"

ANTALYA (AA) - Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, okulların açılış ve kapanış tarihlerinin bölgelere göre ayarlanması gerektiğini söyledi.

Ayık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulların açılışının Kurban Bayramı sonrasına ertelenmesini daha önce gerekli yerlere bildirdiklerini ancak olumlu bir sonuç alamadıklarını belirtti. 

Konunun aslında daha önce üzerinde çalıştıkları bir proje olduğuna değinen Ayık, "Biz bölgelere göre okulların açılış ve kapanış tarihlerinin değişmesini arzu ediyorduk. Bununla ilgili başta Milli Eğitim Bakanlığı , YÖK, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi kurumlara bunu aktarmıştık. Bugüne kadar arzu ettiğimiz sonucu elde edememiştik" dedi.

Ayık, bu sene okulların açılış tarihinin hemen arkasından Kurban Bayramı'nın geldiğini ifade ederek, "Biz bu teklifi bu sene yineledik. Başta Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun desteği ile bu karar çıktı. Kararda emeği geçen herkese teşekkür ederim" diye konuştu.

- "İç pazarda seyahat eden insan sayısını artırmak istiyoruz"

Bölgelere göre okulların açılış ve kapanış tarihlerinin ayarlanması gerektiğini anlatan Ayık, şöyle konuştu:

"TEOG ve üniversite sınavı gibi sınavların okulların kapanışından önce sonlanması lazım ki iç pazardaki 3 aylık zaman diliminde arzu edilen canlılık oluşsun. Bizim iç pazarda şöyle bir hedefimiz var. Erken rezervasyonla Türkiye'de seyahat eden insan sayısını artırmak istiyoruz. Rekabet ettiğimiz Avrupa ülkelerinin iç pazarının payı yüzde 25'ler civarında. Yaklaşık 40 milyon misafir ağırlayan Türkiye'de ise 10 milyon civarında iç pazar trafiğini oluşturmamız lazım. Bu proje hayata geçirilirse bu sayılara ulaşmada önemli mesafeler katedeceğimize inanıyoruz. Bütün yetkililerden destek göstermelerini bekliyoruz."