Ukraynalı ve Kırgız itfaiyecilere yangın söndürme eğitimi

Ukraynalı ve Kırgız itfaiyecilere yangın söndürme eğitimi
Ukraynalı ve Kırgız itfaiyecilere yangın söndürme eğitimi
- Antalya'da simülasyonlu eğitim verilen iki ülkeden gelen ekip orman yangını tatbikatına katıldı - Orman Genel Müdürlüğü başmüfettişi Doğan: - "Merkezimizdeki simülasyonların dünyada örneği yok, ilk kez bizde kullanıldı"

ANTALYA (AA) - Antalya'da yangın söndürme eğitimi alan Ukraynalı ve Kırgız itfaiye ekibinin katıldığı tatbikat, gerçeğini aratmadı.

Kepez ilçesindeki Uluslararası Ormancılık Eğitim Merkezi'nde farklı ülkelerden gelen ekiplere, İngilizce, Rusça ve Arapça eğitimler veriliyor.

Ekiplere, bir hafta süren teorik eğitimin ardından meydana gelen yangınların söndürme çalışmalarına ilişkin videolar gösteriliyor, Hava Elektronik Sanayi (HAVELSAN), Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Orman Genel Müdürlüğünün ortaklaşa geliştirdiği ve Türkiye'de ilk olan simülasyonla söndürme çalışması yapılıyor.

Merkezde son olarak Ukrayna ve Kırgızistan'dan gelen 11 kişilik itfaiye ekibine eğitimler verildi.

İki ülke ekibi için teorik eğitimin ardından, Düzlerçamı mevkisinde orman yangını söndürme tatbikatı düzenlendi. Senaryo gereği iki noktada yangın çıktı ve rüzgarın da etkisiyle alevler bir dönümlük alana yayıldı. Durumun yetkililere bildirilmesi üzerine 11'i yabancı 15 kişilik yangın söndürme ekibi, 3 arazöz, su tankeri ve ilk müdahale aracıyla bölgeye ulaştı. Önce yangın kontrol altına alındı, ardından soğutma çalışması gerçekleştirildi.

Ormancılık Eğitim Merkezi ekiplerinin de destek verdiği tatbikat, başarıyla tamamlandı.

- 10 ülkeden 61 kişiye eğitim verilecek

Orman Genel Müdürlüğü başmüfettişi Nurettin Doğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, merkezdeki simülasyonun dünyada örneğinin bulunmadığını bildirdi.

Verilen eğitimler bu simülasyon çalışmalarıyla desteklendiğinde personelin yangına panik yapmadan, bilinçli şekilde müdahale ettiğini anlatan Doğan, merkezden yararlanan yabancı ülke ekiplerinin, bu teknikler konusunda bilgi sahibi olmadığını vurguladı.

Ukrayna ve Kırgızistan'dan gelen ekibe, ormanı koruma ve yangın söndürme taktiklerini öğrettiklerini anlatan Doğan, "Onlar için tatbikat yaptık. Tatbikatta iki yangın çıkardık ve kendileri söndürdü. Yakmayı da söndürmeyi de kendileri yaptı. Haftanın iki günü simülatörlerde çalışacaklar." diye konuştu.

Doğan, Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan, Makedonya, Türkmenistan, Filistin, Pakistan ve Bosna Hersek'ten 61 ekibe daha merkezde yangın söndürme eğitimi verileceğini bildirdi.