Uluslararası 9. Kemer Paris Dalış Etkinliği

Uluslararası 9. Kemer Paris Dalış Etkinliği
Uluslararası 9. Kemer Paris Dalış Etkinliği
- Etkinlikler, video gösterimi ve söyleşi ile sona erdi

ANTALYA (AA) - Birinci Dünya Savaşı sırasında Antalya Körfezi'ni kontrol altında tutan İngiliz ve Fransız savaş gemilerini batıran topçu birliğinin komutanı Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker ve silah arkadaşları anısına düzenlenen Uluslararası Kemer Paris 2 Dalış Etkinliği sona erdi.

Kemer Belediyesi Kültür Salonu'nda gerçekleştirilen sunumda katılımcılara, Paris 2 Dalış Etkinliği'ndeki faaliyetler sırasında çekilen görüntülerden hazırlanan video, izlettirildi.

Gösterimin ardından tarih araştırmacısı Ramazan Kar, Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker'in yaşamı ile ilgili sunum yaptı. 

Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker'in torunu Orhan İyiler ise dedesinin Birinci Dünya Savaşı'ndaki anılarını anlattı.

İyiler, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları hakkında karar alan Almanya 'nın iftira kampanyasına katılmasından üzüntü duyduğunu kaydetti.

Almanların 1915-1918 yıllarında  Türkiye 'de olduğunu, orduya komuta ettiklerini hatırlatan İyiler, "Birlik komutanı olarak görev yaptılar. Divanı Harp'te bulundular. Eğer Türklerin soykırım yaptığına dair ellerinde tek bir delil varsa ibraz ederler. Onun için bu, büyük bir iftiradır, nankörlüktür" dedi.

Birinci Dünya Savaşı'nda Almanya'nın kendisini savunamaz hale düştüğünü, bunun üzerine Enver Paşa'dan birlik istediklerini ifade eden İyiler, "Osmanlı ordusu bir yıl boyunca Rusya savaştan çekilinceye kadar 11 Rus seferini durdurdu. Ruslar, Almanya topraklarına giremedi. Birinci Cihan Harbi'nde Rusya'nın Almanya'ya girmesine engel olan Türklere yapılan bu hareket, büyük bir nankörlüktür" diye konuştu.

Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül de insanların tarihine ve kahramanlarına sahip çıkması gerektiğini vurgulayarak, etkinliği de bu kapsamda düzenlediklerini söyledi.

Etkinliğe katılanlar daha sonra Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker'in adını taşıyan parkta Yüzbaşı Aker ve silah arkadaşları anısına yaptırılan anıt önünde fotoğraf çektirdi.