Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu

Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu
Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu
- Altay Akademisyenler Birliği Müşterek Başkanı Prof. Dr. Şahin: - "Bilimsel çalışmalar, merkezi Asya dahil en doğusuyla en batı uç noktası, Orta Avrupa'ya kadar yayılan halklar ve ülkeler arasında pek çok noktada benzer uygarlık değerlerinin olduğunu ortaya koymaktadır"

ANTALYA (AA) - Altay topluluklarının din, dil, tarih ve inanç ritüellerinin ele alınacağı "Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu" Antalya'da başladı.

Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonu'ndaki etkinliğin organizasyon komitesi adına konuşan Altay Akademisyenler Birliği Müşterek Başkanı Prof. Dr. İlhan Şahin, Kore Üniversitesi öncülüğünde başlatılan toplantılar serisinin gerçek anlamda uluslararası hale geldiğini söyledi.

Sempozyumun daha önce 2011'de İstanbul 'da, 2013'te de Seul'de düzenlendiğini anımsatan Şahin, toplantıya  Türkiye , Kore Cumhuriyeti, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Rusya Federasyonu, Almanya, Macaristan, Bulgaristan ve  ABD 'nin de bulunduğu pek çok ülkeden 150'ye yakın akademisyenin katıldığını bildirdi.

Şahin, "Bilimsel çalışmalar, tarihi süreç içinde Altay'dan çıkarak merkezi Asya dahil olmak üzere Asya'nın en doğusuyla en batı uç noktası, Orta Avrupa'ya kadar yayılan halklar ve ülkeler arasında başta tarih, dil, din, inanç olmak üzere pek çok noktada benzer uygarlık değerlerinin olduğunu ortaya koymaktadır. Bu ülkeler ve halklar, bilim dünyasında 'Altay Toplulukları' adıyla bilinmektedir" dedi. 

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe de medeniyetin doğduğu ve insanlığın geliştiği en önemli coğrafyanın Asya olduğunu vurguladı.

Asya'da yaşayan toplulukların ortak kültürel değerlerine değinen Kurtcephe, "Birbirimizden bugün uzak, ayrı olsak da bu kültürel değerler bizi birleştirir. Bu kültürel değerleri yaşatmak bugünün bilim insanları olarak bizlere düşer" diye konuştu.

Kurtcephe, sempozyumun Altay topluluklarını bir araya getirmesini, kültürel, iktisadi, sosyal ve siyasi alanlarda da iş birliği zemini oluşturmasını diledi.

-"Kaybolan diller ve kültürleri yeniden inşa etmek mümkün değil"

Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ise ABD'li dil bilimcilerin dünyadaki 7 bin dil, lehçe ve şivenin yüzde 80'ine yakın bölümünün 100 yıl sonra kaybolacağını öngördüklerini ifade etti.

Kaybolma tehlikesi altındaki dillerin konuşulduğu bölgeler arasında Altay ve Kafkasya'nın da bulunduğunu dile getiren Korkmaz, büyük tehlikeyle karşı karşıya kalındığını, zamana karşı yarışın fark edilmesi gerektiğini söyledi. 

Korkmaz, diğer milletlerin Türkiye'den daha çok "Altayistlik" faaliyetlerinde bulunduğunu, buna daha çok kaynak ayırdığını ifade ederek, "100 sene sonra dünyanın renklerinin yüzde 80'i kaybolacak. Paranız kaybolsa bulabilirsiniz, apartmanlarınız yıkılsa yeniden yapabilirsiniz ama diller, kültür kaybolduktan sonra onları yeniden bulmak inşa etmek mümkün değildir" ifadelerini kullandı.  

Programda Kore Uluslararası Çalışmalar Üniversitesi Rektörü ve Altay Akademisyenler Birliği Müşterek Başkanı Prof. Dr. Han Woo Choi, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İsmail Afşar, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Fahri Solak, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz da birer konuşma yaptı.

Sempozyumun açılış konferansını ise Japon Profesör Masatake Matsubara, "Avrasya'daki göçebeliğin kökeni ve tarihsel rolü" konusunda verdi.

"Altay'dan Anadolu'ya" programında Kırgız katılımcıların "Manas Destanı" dinletisinin ardından Kırşehir Abdallar Müzik Topluluğu sahne aldı. Gösteriye Prof. Dr. Şahin ile yöresel kıyafetli Kırgız misafirler de eşlik etti.   

Altay topluluklarının din, dil, tarih ve inanç ritüellerinin ele alınacağı "Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu" 22 Temmuz'da sona erecek.