"Uluslararası Antalya Piyano Festivali"ne doğru

"Uluslararası Antalya Piyano Festivali"ne doğru
"Uluslararası Antalya Piyano Festivali"ne doğru
- Bu yıl 16'ncısı düzenlenecek festivalde 13 konser, 8 ustalık sınıfı, 3 seminer, 5 söyleşi ve 19 atölye yer alacak - Gürer Aykal yönetimindeki Akdeniz Filarmoni Orkestrası, Hasan Uçarsu'nun, Çanakkale Savaşı'nın 100. yıl dönümü için festivale özel bestelediği eserini ilk kez seslendirecek

ANTALYA (AA) - Bu yıl 16'ncısı düzenlenecek "Uluslararası Antalya Piyano Festivali" 17 Kasım'da başlayacak.

Festival Komite Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, festivale Don Davis, Christoph-Mathias Mueller, Hiromi, Saleem Ashkar, Hüseyin Sermet, Nikolai Demidenko, Gülsin Onay, Martina Filjak, Ufuk&Bahar Dördüncü, Borusan Quartet, Tobias Hug gibi ünlü isimler katılacak.

Sanat yönetmenliğini orkestra şefi Gürer Aykal'ın, artistik koordinatörlüğünü ise soprano Seren Akyoldaş'ın üstlendiği festivalde, 13 konser, 8 ustalık sınıfı, 3 seminer, 5 söyleşi ve 19 atölye yer alacak.

Kentte 17 Kasım akşamı Alman şef Christoph-Mathias Mueller yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın konseriyle başlayacak festivalin açılış konserinde Rus piyanist Nikolai Demidenko da sahne alacak.

Festivalin ikinci haftasında, Gürer Aykal yönetimindeki Akdeniz Filarmoni Orkestrası, Hasan Uçarsu'nun, Çanakkale Savaşı'nın 100. yıl dönümü için festivale özel bestelediği eserini ilk kez seslendirecek.

- 120 müzisyenle tematik çalışmalar yapılacak

Festivalin geleneği olan "Kamuran Gündemir Anısına Genç Piyanistler Konseri" 24 Kasım'da Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Halk konserleri serisinde, festival yepyeni bir orkestraya da ev sahipliği yapacak. 25 Kasım akşamı Orhun Orhon yönetimindeki Filarmoni Antalya, Mozart 2 piyano konçertosu ve Beethoven Eroica çalacak. Nikolai Demidenko, Oytun Eren, Hüseyin Sermet, Saleem Ashkar, Gülsin Onay, Ufuk&Bahar Dördüncü gibi dünyaca ünlü piyanistler, festival boyunca 120 müzisyenle tematik çalışmalar yapacak.

Festival boyunca sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirilecek.

Festival, 29 Kasım'da sona erecek.