Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası

Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası
Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası
- Antalya'da kampanya kapsamında Sahil Güvenlik ve gönüllü dalgıçlar tarafından deniz dibi temizliği yapıldı - Konyaaltı Plajı'ndaki temizlikte sualtından pet şişeler, demir kolonlar ve kumaş kalıntıları çıktı

ANTALYA (AA) - Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası kapsamında Antalya'da, deniz dibi ve kıyı temizliği yapıldı.

Deniz Temiz Derneği/TURMEPA öncülüğünde Konyaaltı sahilinde gerçekleştirilen temizlik çalışmasına, dernek üyelerinin yanı sıra sahil güvenlik ekipleri ve gönüllü dalgıçlar katıldı.

Konyaaltı 1 No'lu Beach Park'tan dalış yapan 15 dalgıcın deniz dibindeki atıkları çuvallarla kıyıya taşıdıkları atıklar arasında pet şişeler, demir kolonlar ve kumaş kalıntıları dikkati çekti.

Sualtı temizliği sürerken, Fettah Tamince Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi öğrencileri de kıyıyı temizledi.

Deniz Temiz Derneği/TURMEPA Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi İzzet Ünlü , gazetecilere yaptığı açıklamada, Akdeniz ülkelerindeki çevre odaklı sivil toplum örgütlerinin desteğiyle "Akdeniz'i Temiz Tutalım-Clean Up The Med Kampanyası" düzenlendiğini kaydetti.

21 ülkenin kıyılarını paylaştığı ve dünya için ekolojik bir miras olarak görülen Akdeniz'in, dünya denizlerinin yüzde 1'ini oluşturduğuna işaret eden Ünlü, şöyle konuştu:

"Kıyılarındaki ülkelerde dünya nüfusunun yüzde 7'si yani toplam 425 milyon kişi yaşayan Akdeniz'de, kıyı şeridinde oturanların sayısı 150 milyonu geçiyor. Aynı zamanda suda yaşayan canlı türlerinin yüzde 7,5'ini barındıran Akdeniz'de, dünyanın başka bölgelerinden çok daha fazla sayıda kıyı ve deniz bitkisi türü yok olmuş durumda. Biz buna dikkati çekmek için böyle bir etkinliğe imza attık."